Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27090 miejsce

„Ina” w Goleniowie szybko rośnie

Rzeka "Ina" na odcinku miejskim została uregulowana. Stała się dzięki temu piękniejsza, ale najważniejsze, że ochroni Goleniów przed powodzią.

Henryk Z. Zawadzki, znany mieszkaniec Goleniowa, donosi, że ostatnie ciepłe dni oraz noce spowodowały szybki wzrost stanu wody rzeki Iny w Goleniowie. W ciągu jednej doby, 28 lutego - 1 marca, stan wody na wodowskazie w Goleniowie zwiększył się o 21 cm (z 209 do 230 cm).

Uregulowana rzeka "Ina" w Goleniowie / Fot. Henryk ZawadzkiPoprzednie przyrosty wody w ciągu jednej doby, poczynając od 24 lutego, były bardzo niewielkie, a nawet były dni, że stan wody się zmniejszał. Spowodowane to było nocnymi przymrozkami, które dość skutecznie hamowały topnienie śniegu i powodowały zmniejszanie spływu wody w dorzeczu Iny. Niestety całe liczące 2.190 km kwadratowych dorzecze Iny w większości straciło zdolność retencji, czyli wchłaniania wody, a w lasach, gdzie śnieg topnieje znacznie wolniej niż na gruntach ornych, jest go jeszcze dużo. Do tej pory topniał on dość wolno, nie stwarzając większego zagrożenia powodziowego.

Od 1 marca wszystko się zmieniło. Nocnych przymrozków już nie ma, w dzień jest znacznie cieplej, a do tego jeszcze pada deszcz. Skumulowanie tych niekorzystnych czynników powoduje znacznie szybsze topnienie śniegu oraz powiększa przepływ wody w korycie Iny. Ostrzegawczy stan wody dla rzeki Iny na wodowskazie w Goleniowie wynosi 270 cm, pozostało do niego jeszcze 40 cm. Wydawać by się mogło, że to dużo, ale w tych warunkach jakie są teraz, stan ten może zostać osiągnięty w ciągu jednej doby i trzeba być przygotowanym na taką możliwość.

Tak jak to było w ubiegłych latach, Ina wystąpi z koryta poniżej Goleniowa i zaleje Domastryjewo. Może to nastąpić znacznie szybciej niż się spodziewamy, a wody może być znacznie więcej niż było w latach ubiegłych, gdy opady śniegu były niewielkie lub nie było ich wcale.

Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych chcąc jakoś pomóc użytkownikom zalewanych terenów, zlecił oczyszczenie Iny na odcinku od wiaduktu drogowego na drodze nr 3 w stronę Modrzewia na długości 1 km. W ramach tych prac wycięto drzewa i krzaki rosnące w korycie rzeki oraz usunięto zatory na tym odcinku. Aby wysoka woda mogła spływać swobodnie, trzeba jednak wykonać modernizację rzeki połączoną z jej pogłębieniem oraz poszerzeniem koryta. Na te prace nie udało się uzyskać zgody ekologów z Parku Krajobrazowego Dolnej Odry i mamy to co mamy.

Jak do tej pory nie ma jeszcze zagrożenia powodziowego na polderach leżących w rejonie Jeziora Dąbie oraz nad Zalewem Szczecińskim. Nadal utrzymuje się tam zwarta pokrywa lodowa i brzegi są zamarznięte. Zagrożenie może wystąpić gdy lód zacznie pękać, silny wiatr będzie wiał z północy lub z zachodu, wystąpi cofka i kra zacznie niszczyć wały przeciwpowodziowe.

Przy obecnej pogodzie należy jednak być optymistą i mieć nadzieję, że nie będzie aż tak źle.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 07.03.2010 20:50

Tak niewiele potrzeba, wystarczy oczyścić koryta rzek, rowów, i kanałów a mamy ogrom problemów załatwionych. Woda sobie spokojnie spływa i nie grożą nam podtopienia przy byle opadach deszczu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy jednym z artykułów link poprosiłem o przybliżenie problemu spływu wód do zbiorników wodnych, ale Paweł Krymarys, który obiecał następny artykuł w temacie regulacji rzek, widać nie zdążył zebrać wyczerpujących informacji. Nie mogę sobie wyobrazić, aby ekolodzy nie dopuścili regulacji rzeki. To by znaczyło, że ludzie nie podlegają ochronie ekologicznej? Kolejny absurd?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnio jest w niej trochę czystrza woda. Pamietam ją jak goleniowskie ścieki spływały do niej bezpośrednio bez oczyszczania, jeden wielki fetor.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.