Facebook Google+ Twitter

Inaczej - czasem można, czasem trzeba

Społeczeństwa (bez względu na kontynent i system) żyją jak w "balonach" - w świecie swych często skostniałych przyzwyczajeń. Czasem jednak można lub trzeba je zmieniać i zaczynać postępować inaczej, szczególnie jeśli nie ma innego wyjścia.

Kiedyś usłyszałem twierdzenie, iż najtrudniej jest zmienić ludzkie przyzwyczajenia, zwłaszcza w dużej grupie. Uzyskanie społecznej akceptacji, nawet w wypadkach banalnych, nie jest łatwe.

Przykład pierwszy - chyba łatwy, bo pozornie pozbawiony duszy (nie dla każdego) - zamiast szarych i obskurnych skrzynek rozdzielczych telefonii i energetyki, można je robić wzorzyste, kolorowe.

Przykład drugi - tu już chyba ocena będzie trudniejsza... Ktoś po studiach z doświadczeniem w pracy na stanowiskach kierowniczych, świadomie decyduje się na wyjazd za granicę i tam musi zaczynać od zera - jak tu się ukazać znajomym i rodzinie (nawet jeśli materialny efekt pracy jest lepszy?)

Przykład trzeci - wszystko tak samo jak powyżej. Ten ktoś z wyrobnika przekształca się w przedsiębiorcę (bo koniunktura jest korzystna). Rozwija własny biznes, po pewnym czasie bankrutuje, traci wszystko, rodzinę, mieszkanie - ląduje na ulicy. Jeśli taka sytuacja spotyka zwykłego, szarego człowieka - pozbawionego wszystkich najnowszych wiadomości z zakresu strategii przetrwania, psychologii stresu, etc. no to już chyba gorzej być nie może.

Ktoś zapyta - co ma piernik do wiatraka. Otóż sądzę, że podłożem społecznej akceptacji tego zestawu przykładów jest taki sam mechanizm - to na ile jesteśmy pozytywnie otwarci na zmiany. Każde, nawet najgorsze doświadczenie można wykorzystać w pozytywny sposób.

Przekonany jestem (i dam sobie uciąć to i owo), iż w kwestiach zmian natury bardziej ogólnej, społecznej, systemowej, aprobata otoczenia napotyka na jeszcze silniejsze opory. Wszystko jest jednak możliwe. Uważam, że zawsze mądrość i dobro zwycięża, tylko trzeba się dobrze napracować, naszukać lub naczekać - pozytywne rezultaty będą.

To wszystko starałem się zilustrować zdjęciami
http://picasaweb.google.com/
Co Państwo sądzą na ten temat?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Kliknąwszy gwiazdkę wyraziłem swoją opinie o tekście i szacunek dla pracy autora

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się, najtrudniej zmienić przyzwyczajenia, nazywa się je wszak drugą naturą. Inne spojrzenie na świat wymaga pracy nad samym sobą i edukacji.
Oby tak było, że "zawsze mądrość i dobro zwycięża". Na razie nie jestem tego w 100% pewna.
Zdjęcia na linku bardzo ładne, skrzynki niezwykle pomysłowe:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.