Facebook Google+ Twitter

Inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka już we wtorek. Sprawdź, jak będzie przebiegać

Ponad milion osób i delegacje z około 180 państw wezmą udział w inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka, we wtorek, 19 marca 2013 roku, w Watykanie.

Przygotowania Papież Franciszek, źródło http://www.lastampa.it/2013/03/14/multimedia/italia/il-nuovo-papa-non-viaggia-con-l-ammiraglia-Dd9gepodSSfm3d8U1yeE3K/pagina.html / Fot. Print Screen
Rzym przygotowuje się do inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka, która rozpocznie się mszą na Placu świętego Piotra, we wtorek, 19 marca, o godzinie 9.30.
Szef administracji Wiecznego Miasta, Giuseppe Pecoraro, powiedział, że w wydarzeniu prawdopodobnie weźmie udział ponad milion osób.
Jednak pierwsze spotkanie papieża Franciszka z wielotysięcznym tłumem, będzie miało miejsce już dziś, na tradycyjnej południowej modlitwie Anioł Pański i właśnie od niedzieli, 17 marca, w Rzymie obowiązywać będzie nadzwyczajny plan bezpieczeństwa.

Delegacje państwowe
Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 179 państwami i właśnie delegacje z tylu państw spodziewane są na wtorkowej mszy, mimo iż do tej pory oficjalnie potwierdziły swe przybycie delegacje z:
Polski - prezydent Bronisław Komorowski, pierwsza dama Anna Komorowska, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz
Belgii - król Albert II, królowa Paola, premier Elio Di Rupo
Wielkiej Brytanii - następca tronu Karol, książę Walii
Hiszpanii - królowa Zofia, następca tronu Filip Burbon
USA - wiceprezydent Joe Biden
Argentyny - prezydent Cristina Fernandez de Kirchner
Brazylii - prezydent Dilma Rousseff
Meksyku - prezydent Enrique Peña Nieto
Niemiec - prezydent Joachim Gauck, kanclerz Angela Merkel
Austrii - prezydent Heinz Fischer, kanclerz Werner Faymann, wicekanclerz Michael Spindelegger

Prośba papieża
W piątek papież Franciszek zaapelował, by delegacje i wierni nie przybywali na inaugurację do Rzymu, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, przeznaczyli dla biednych i potrzebujących. Do prośby przychylił się rząd Flandrii. Dzięki tej decyzji 30 tysięcy euro zostanie przeznaczone na cele dobroczynne. Możliwe, że w związku z apelem papieża, ilość spodziewanych delegacji ulegnie zmianie.

Przyjazd patriarchy
Oprócz oficjalnych delegacji państwowych, jak podało Radio Watykańskie, swoje przybycie zapowiedział patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, który 14 marca wystosował komentowane watykańskie media oświadczenie - "Mam nadzieję, że Ojciec Święty przyczyni się do zaprowadzenia pokoju dla już dostatecznie umęczonej ludzkości, dla biednych i cierpiących.". Bartłomiej I, wyraził też "przekonanie, że nowo wybrany papież przyspieszy proces zmierzający do unifikacji dwóch Kościołów".
Przyjazd patriarchy będzie pierwszym tego typu gestem od czasu Wielkiej Schizmy, która miała miejsce w 1054 roku, a więc od od momentu rozpadu chrześcijaństwa na katolicyzm i prawosławie. Zapowiedziany przyjazd na inaugurację pontyfikatu papieża Franciszka ma charakter epokowy.

Przebieg
9.00, papież Franciszek przyjedzie na plac przed bazyliką watykańską jeepem i przez pół godziny, będzie krążył wśród sektorów z wiernymi.
9.30 , kardynałowie koncelebrujący mszę podejdą do Ołtarza Konfesji w Bazylice św. Piotra, a następnie papież wraz z patriarchami Kościołów wschodnich zejdzie do Grot Watykańskich, by modlić się przy grobie Świętego Piotra. Później odbędzie się uroczysta procesja kardynałów na plac.

Następnym punktem uroczystości będzie Nałożenie paliusza i Pierścienia Rybaka - najważniejsze obrzędy inauguracji pontyfikatu papieża.

Ceremonia odbędzie się według nowych zasad obrzędów liturgicznych, które w 2005 roku, na początku pontyfikatu, zatwierdził Benedykt XVI. Do księgi Ordo Rituum pro Ministerii Petrini initio Romae Episcopi wprowadzono wtedy zmiany, polegające na wyraźnym oddzieloniu sprawowania Eucharystii od innych obrzędów.
Dlatego nałożenie paliusza i Pierścienia Rybaka nowemu papieżowi odbędzie się nie w czasie mszy, jak miało to miejsce dotychczas, ale przed jej rozpoczęciem, po śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych. Papież otrzyma dwa symbole władzy papieskiej - paliusz, który nałoży Franciszkowi Kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran, mówiąc - "Niech Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, obficie obdarzy Cię natchnieniem i rozeznaniem w Twojej posłudze umacniania braci w jedności wiary" i Pierścień Rybaka nałożony przez dziekana Kolegium Kardynalskiego kardynała Angelo Sodano.

Za sprawą wprowadzonych przez Benedykta XVI zmian, jak podaje "Rzeczpospolita", powróci także uroczyste homagium, czyli uroczysty hołd - gest, wykonany w Kaplicy Sykstyńskiej zaraz po wyborze, który nowemu papieżowi Franciszkowi złożą wszyscy obecni kardynałowie.

Dopiero po tych obrzędach rozpocznie się msza święta, w czasie której papież Franciszek wygłosi homilię.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Oto nasza delegacja- Prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną oraz marszałek senatu Bogdan Borusewicz i Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka... jednak 4 osoby:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewa Kopacz, jednak nie wybierze się do Watykanu... ze względu na obowiązki wynikające z posiedzenia sejmu w tym tygodniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do listy delegacji, które potwierdziły przyjazd dołączył Tajwan - prezydent Ma Ying-jeou

Panie Romanie, to nie prowokacyjne pytanie, to fakt, który sprawił ,że sięgnęłam po ten temat:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo - jeśli to tylko pytanie prowokacyjne ,? to niestety ale się nie udało szanownej Pani wywołać dyskusji . Ja , moja skromna osoba zamierzam podkreśli właśnie fakt końcowy Pani raportu o przyjeździe na inauguracje . Pragnę również podkreślić fakt prośby Franciszka , my również w Polsce mamy mnóstwo bezdomnych , przykład dzisiejszy na gorąco z mojego podwórka . Dzis` udałem się do sklepu na zakupy i wracając przez lasek , zauważyłem dym w lasku podszedłem a tam dopala się ognisko i obok niego leży dwóch a nieopodal pod drzewem sosnowym śpi jeszcze całkiem młody człowiek . Sprowadziłem Policje i myślę że mam czyste sumienie że tam nie będą już koczować , a szczególnie nocą .? Właśnie na takich bezdomnych? , należy dać te pieniądze , dobrze że choć jeden kraj to przesłanie Franciszka zrozumiał , i strona Prawosławia również jest za takim kościołem , a nie wyposażonym w przepych i bogactwo , jej dostojników itd. Ale Pani Ewo świat musi do tego dorosnąć .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy ktoś zwrócił uwagę, że jedynie delegacja z Polski liczy aż 4 osoby... no cóż, widać na stać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.