Inauguracja Pucharu Świata. Justyna Kowalczyk dziesiąta w Sjusjoen

Justyna Kowalczyk, zwyciężczyni trzech ostatnich Pucharów Świata, rozpoczęła nowy sezon od dziesiątego miejsca w Sjusjoen. Bieg zdominowały Norweżki - w najlepszej dziewiątce było ich siedem. Zwyciężyła jedna z faworytek - Marit Bjoergen.

Marit Bjoergen podczas skiathlonu na mistrzostwach świata w Oslo (2011) / Fot. Torstein Frogner, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 UnportedSobotni bieg był teatrem jednej aktorki, którą była faworytka gospodarzy - Marit Bjoergen. Norweżka prowadziła od startu do mety i zwyciężyła w świetnym stylu. Jej przewaga stale rosła i na finiszu pokonała drugą Szwedkę Charlotte Kallę o prawie trzydzieści sekund. Gdy Marit Bjoergen przekraczała linię mety uniosła w górę ręce w geście radości, mając świadomość tego jak duża jest jej przewaga i że nikt nie zdoła jej już pokonać.

Norweżki w Sjusjoen były zresztą jako reprezentacja zdecydowanie najlepsze. Na najniższym stopniu podium znalazła się Vibeke W. Skofterud, a tuż za nim cztery miejsca zajęły kolejno: Tora Berger, Kristin Stoermer Steira, Marthe Kristoffersen i Therese Johaug. Ponadto dziewiąta była Ingvild Flugstad Oestberg. Norwegów cieszyć może zwłaszcza wynik Tory Berger, ich czołowej biathlonistki, która wystartowała w Sjusjoen, aby sprawdzić swoją formę biegową przed rozpoczynającą się 30 listopada w szwedzkim Östersund kolejną edycją Pucharu Świata w biathlonie.

W Sjusjoen w niedzielę odbędzie się jeszcze bieg sztafetowy kobiet 4x5 km. Wystartuje w nim również reprezentacja Polski. Na jednej z dwóch pierwszych zmian zobaczymy Justynę Kowalczyk.