Facebook Google+ Twitter

Inauguracja Roku Sienkiewiczowskiego bez wnuczki pisarza

W pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku zainaugurowano 5 kwietnia 2016 roku ogólnopolskie obchody Roku Sienkiewiczowskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu, województwa świętokrzyskiego, parlamentarzyści...

Folder reklamujący muzeum Henryka Sienkiewicza. / Fot. reprodukcja: K.KrzakZaproszenia na to podniosłe wydarzenie nie otrzymała mieszkająca niedaleko od dawnej siedziby, a dziś muzeum biograficzne Henryka Sienkiewicza, 89-letnia wnuczka pisarza Jadwiga Sienkiewicz. Wśród komentujących ten fakt pojawiły się głosy, iż uznanie najstarszej przedstawicielki rodu Sienkiewiczów za personę non grata na ogólnopolskiej inauguracji obchodów roku jej dziadka podyktowane było zaangażowaniem i udziałem pani Jadwigi w manifestacjach Komitetu Obrony Demokracji w Kielcach (m.in. w styczniu bieżącego roku pod pomnikiem Sienkiewicza) i jej wypowiedzi dla mediów nieprzychylne nowej władzy i prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Do pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku gromadnie natomiast przybyli przedstawiciele władzy samorządowej i krajowej z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego Adamem Jarubasem i wicepremierem, Ministrem Kultury i Dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim oraz parlamentarzystami na czele. Marszałek województwa zachęcał wszystkich (dyrektorów szkół, kierowników instytucji kultury i obywateli), by podejmowali inicjatywy upamiętniające postać Henryka Sienkiewicza i jego związki z regionem regionem świętokrzyskim. - Moim zdaniem warto pokazywać jego wrażliwość społeczną, jego oddanie dla ojczyzny - mówił Adam Jarubas podczas uroczystości w Oblęgorku. Natomiast wicepremier Piotr Gliński wyraził nadzieję, że Rok Sienkiewiczowski skłoni polską młodzież do sięgania po książki Noblisty mimo opinii, iż są one "nieaktualne i archaiczne". Tymczasem, jak przekonywał minister kultury i dziedzictwa narodowego, autor "Trylogii" wskazywał w swoich utworach na obowiązki moralne wobec ojczyzny i wspólnoty narodowej, które są aktualne i dzisiaj, gdy "tożsamość narodowa jest zagrożona".

Przypomnijmy, że Rok Sienkiewiczowski został ustanowiony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 grudnia 2015 roku. Ma on upamiętnić 70. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci pisarza oraz 120 - lecie pierwodruku jednej z najbardziej znanych jego powieści - "Quo vadis" przypadających w 2016 roku. W muzeum pisarza w Oblęgorku w tym czasie odbywać się będą liczne imprezy związane z twórcą. Już 15 kwietnia otwarta zostanie wystawa fotografii z ostatnich dwóch lat życia Sienkiewicza "Czas mierzony szwajcarskim zegarem". Będzie ją można oglądać do końca sierpnia. Na wystawie "Sienkiewicza pióro wieczne" (15 - 30 listopada br.) zaprezentowane zostaną rękopisy pisarza. Zaplanowano także ogólnopolską sesję naukową "Sienkiewicz – tekst, lektura, społeczna praxis" (15 - 17 września), koncerty, zlot szkół imienia Sienkiewicza, literacki piknik rodzinny "Wokół Quo vadis", kino letnie prezentujące filmy na motywach powieści Noblisty oraz cykliczne "Weekendy z Sienkiewiczem".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Alternatywna inauguracja Roku Sienkiewiczowskiego z udziałem wnuczki pisarza odbyła się w Kielcach. Spotkanie zorganizował Komitet Obrony Demokracji w odpowiedzi na uroczyste rozpoczęcie obchodów Roku Henryka Sienkiewicza, na które nie zaproszono przedstawicieli rodziny autora "Trylogii".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rok Sienkiewiczowski cieszy małostkowość polityków jest porażająca .
Nie ogarniam tego .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcia z tego wydarzenia wskazują na to, że niektórzy politycy poczuli się w progach muzealnych bardzo swobodnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To zdarzenie w Oblęgorku śniło mi się ubiegłej nocy - zatem powstała w mej głowie alternatywna wizja dla rzeczywistego zajścia. W sumie jednak, skoro media jak zwykle ubogo relacjonują, to, co się istotnie wydarzyło, trzeba sobie dopowiadać. A jeszcze lepiej - trzeba uruchomić wyobraźnię, jak by to najlepiej powinno wyglądać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.