Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inauguracja Roku Sienkiewiczowskiego bez wnuczki pisarza

Redakcja
Folder reklamujący muzeum Henryka Sienkiewicza.
Folder reklamujący muzeum Henryka Sienkiewicza. reprodukcja: K.Krzak
W pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku zainaugurowano 5 kwietnia 2016 roku ogólnopolskie obchody Roku Sienkiewiczowskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu, województwa świętokrzyskiego, parlamentarzyści...

Zaproszenia na to podniosłe wydarzenie nie otrzymała mieszkająca niedaleko od dawnej siedziby, a dziś muzeum biograficzne Henryka Sienkiewicza, 89-letnia wnuczka pisarza Jadwiga Sienkiewicz. Wśród komentujących ten fakt pojawiły się głosy, iż uznanie najstarszej przedstawicielki rodu Sienkiewiczów za personę non grata na ogólnopolskiej inauguracji obchodów roku jej dziadka podyktowane było zaangażowaniem i udziałem pani Jadwigi w manifestacjach Komitetu Obrony Demokracji w Kielcach (m.in. w styczniu bieżącego roku pod pomnikiem Sienkiewicza) i jej wypowiedzi dla mediów nieprzychylne nowej władzy i prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Do pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku gromadnie natomiast przybyli przedstawiciele władzy samorządowej i krajowej z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego Adamem Jarubasem i wicepremierem, Ministrem Kultury i Dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim oraz parlamentarzystami na czele. Marszałek województwa zachęcał wszystkich (dyrektorów szkół, kierowników instytucji kultury i obywateli), by podejmowali inicjatywy upamiętniające postać Henryka Sienkiewicza i jego związki z regionem regionem świętokrzyskim. - Moim zdaniem warto pokazywać jego wrażliwość społeczną, jego oddanie dla ojczyzny - mówił Adam Jarubas podczas uroczystości w Oblęgorku. Natomiast wicepremier Piotr Gliński wyraził nadzieję, że Rok Sienkiewiczowski skłoni polską młodzież do sięgania po książki Noblisty mimo opinii, iż są one "nieaktualne i archaiczne". Tymczasem, jak przekonywał minister kultury i dziedzictwa narodowego, autor "Trylogii" wskazywał w swoich utworach na obowiązki moralne wobec ojczyzny i wspólnoty narodowej, które są aktualne i dzisiaj, gdy "tożsamość narodowa jest zagrożona".

Przypomnijmy, że Rok Sienkiewiczowski został ustanowiony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 grudnia 2015 roku. Ma on upamiętnić 70. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci pisarza oraz 120 - lecie pierwodruku jednej z najbardziej znanych jego powieści - "Quo vadis" przypadających w 2016 roku. W muzeum pisarza w Oblęgorku w tym czasie odbywać się będą liczne imprezy związane z twórcą. Już 15 kwietnia otwarta zostanie wystawa fotografii z ostatnich dwóch lat życia Sienkiewicza "Czas mierzony szwajcarskim zegarem". Będzie ją można oglądać do końca sierpnia. Na wystawie "Sienkiewicza pióro wieczne" (15 - 30 listopada br.) zaprezentowane zostaną rękopisy pisarza. Zaplanowano także ogólnopolską sesję naukową "Sienkiewicz – tekst, lektura, społeczna praxis" (15 - 17 września), koncerty, zlot szkół imienia Sienkiewicza, literacki piknik rodzinny "Wokół Quo vadis", kino letnie prezentujące filmy na motywach powieści Noblisty oraz cykliczne "Weekendy z Sienkiewiczem".

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto