Facebook Google+ Twitter

Inauguracja Szlaku Matki Ewy w Bytomiu - Miechowicach

W niedzielę, 25 września w Bytomiu-Miechowicach, miała miejsce inauguracja turystycznej atrakcji miasta, Szlaku Matki Ewy. Wspólne przedsięwzięcie gminy Bytom, rady dzielnicy oraz parafii Świętego Krzyża i parafii ewangelicko-augsburskiej.

Matka Ewa

Reprodukcja fotografii Matki Ewy z ok.1920 roku / Fot. Reprodukcja fotografii Matki Ewy z ok.1920 rokuNa kilka tygodni przed sto czterdziestą piątą rocznicą urodzin Waleski Ewy von Tiele-Winckler, w rodzinnych Miechowicach został otwarty turystyczny Szlak Matki Ewy.

Ewa przyszła na świat 31 października 1866 roku w jednym z najbogatszych rodów w Cesarstwie Niemieckim, w rodzinie Waleski i Huberta Tiele-Wincklerów. Po swojej mamie otrzymała pierwsze imię, jednak dla wszystkich pozostała Ewą, które to imię było jej ostatnim nadanym na chrzcie.

Szlak Matki Ewy został zainicjowany w ubiegłym roku przez ks. Jana Kurko, proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej z Miechowic, ks. B. Podhajeckiego, proboszcza parafii Świętego Krzyża oraz Michała Staniszewskiego z Rady Miejskiej w Bytomiu.

Jednakże, jak dodają inicjatorzy projektu, nie powstałby on, gdyby nie Uroczyste nieszpory w kościele Świętego Krzyża w Miechowicach / Fot. Piotr A.Jeleńzaangażowanie oraz wysiłek osób, które są związane z Miechowicami. W pracach nad projektem, organizacją oraz treścią merytoryczną, oprócz inicjatorów udział wzięli: mgr Elżbieta Beblik, ks. Mirosław Czyż, mgr Anna Jagiełło, dr Adam Kubacz, mgr Katarzyna Marondel, dr Barbara Poważa-Kurko, Hanna Paszko, ks. Bartosz Podhajecki - proboszcz parafii Świętego Krzyża, Józef Potępa - radny miasta, Janusz Rymarz - przewodniczący rady dzielnicy, Zygmunt Sroka - radny dzielnicy, Jacek Woleński - radny dzielnicy.
Projekt został dofinansowany ze środków gminy Bytom.

Szlak Matki Ewy

Otwarcia Szlaku Matki Ewy dokonała odsłaniając jedną z pięciu tablic na szlaku, diakonisa Marta Grudke, obok ksiądz proboszcz Jan Kurko / Fot. Piotr A.JeleńTo wytyczony szlak z rozmieszczonymi na jego trasie pięcioma tablicami charakteryzującymi dane miejsce z postacią Matki Ewy. Projekt graficzny tablic został opracowany przez Magdalenę Tomal-Wichrowską, a same tablice powstały w Galerii Stalowe Anioły.

Trasa zaczyna się w kościele Świętego Krzyża, gdzie hrabianka Ewa została ochrzczona. Świątynia została wybudowana w stylu neogotyckim w latach 1856-1864 według projektu Augusta Sollera. Kościół powstał po rozebranym w 1853 roku starym kościółku opisywanym w poemacie Stary kościół miechowski przez księdza Norberta Bonczyka. Na placu kościelnym stoi także jedna z pięciu tablic rozmieszczonych na szlaku, której odsłonięcia dokonała diakonisa Marta Grudke.

Kolejnym miejscem na szlaku, gdzie usytuowana jest tablica, jest Biskup gliwicki Gerard Kusz, biskup Tadeusz Szurman diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, diakonisy i siostry oraz wiceprezydent Bytomia, Halina Bieda. / Fot. Piotr A.Jeleńpałac w którym urodziła się Ewa, przyszła diakonisa. Budowla stoi w parku, który zaprojektowano w stylu angielskim z drzewostanem w którym dominuje buk purpurowy. Natomiast przy samym pałacu rośnie platan klonolistny, dwustuletni pomnik przyrody.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.