Facebook Google+ Twitter

Incydent chińsko-amerykański w pobliżu wyspy Hainan

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-10 09:02

Chiny poinformowały, że załoga okrętu amerykańskiej marynarki wojennej prowadziła nielegalne pomiary chińskiej wyspy Hainan. Wcześniej Pentagon oskarżył chińskie statki o otoczenie i "nękanie" amerykańskiej jednostki na międzynarodowych wodach.

Departament obrony USA podał, że pięć chińskich jednostek, w tym okręt rozpoznawczy chińskiej marynarki wojennej, manewrowały w niebezpiecznej odległości od amerykańskiego statku badawczego. Jednostki dzieliło zaledwie osiem metrów.

Do zdarzenia doszło w pobliżu chińskiej wyspy Hainan, gdzie znajduje się baza chińskiej marynarki. Niezależni analitycy sądzą, że właśnie tam stacjonują także chińskie łodzie podwodne uzbrojone w rakiety balistyczne.

Amerykański okręt „Impeccable" prowadził badania oceanograficzne na międzynarodowych wodach Morza Południowochińskiego. Hongkońska telewizja Phoenix cytuje rzecznika chińskiej ambasady w Waszyngtonie, według którego Amerykanie prowadzili nielegalne pomiary w „wyłącznie chińskiej strefie ekonomicznej".

Między innymi ze względu na incydent na morzu Wschodniochińskim ceny ropy na światowych rynkach wzrosły o ponad 3 procent. Dzień wcześniej chińskie media poinformowały o planach budowy przez Chiny flotylli lotniskowców.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.