Facebook Google+ Twitter

Indianie i taniec

Dominującą rolę w życiu Indian Ameryki Południowej spełniał taniec. Oddawał wrażenia z łowów, wojen, snów i innych przeżyć. Taniec stanowił rozrywkę lub wyrażał magiczno-religijną treść. Specyficzną rolę odgrywały w tańcu kobiety.

Bardzo często zawarcie małżeństwa związane było z tańcami. Wśród plemienia Lengua (obecny obszar Paragwaju) cała uroczystość odbywała się pod przewodnictwem wodza, siedzącego na stołku. Wszyscy uczestnicy ubierali się w pióra i malowali różnokolorową farbą. Z kolei starsze kobiety zdobiły strój dziewczyny, przyszłej żony.

O wschodzie słońca biesiadnicy zbierali się pod domem panny młodej przy dźwiękach muzyki. Wówczas jedna ze starszych kobiet wychodziła przed dom i częstowała zebranych żywnością. Następnie posiłek wynoszono do puszczy, prosząc tym samym demony, aby nie przeszkadzały w uroczystościach. Potem przed dom przyprowadzano młodego mężczyznę, kobiety zaś wyprowadzały pannę młodą. Całość zaślubin kończyła uczta.

Bulwy manioku / Fot. Fot. Wikimedia Commons/ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8f/Manihot_esculenta_dsc07325.jpgWśród plemienia Warrau (tereny dzisiejszej Wenezueli) odbywał się taniec z okazji dojrzewania manioku. Po zjedzeniu wspólnego posiłku, cała uwaga koncentrowała się na młodej kobiecie i mężczyźnie. Prezentowali oni dość nietypowy taniec. Oboje dzieliła strzała wetknięta w ziemię, grotem do góry. Mężczyzna miał wokół szyi owinięty hamak, zawinięty za pośladkami. Ze splecionymi przed sobą rękami dwójka tancerzy wykonywała parę pojedynczych, i odmiennych dla każdego, kroków w miejscu. W tym czasie nie wolno im było na siebie spoglądać. Oznaka wesołości dyskwalifikowała partnera. Opuszczał on wówczas miejsce uroczystości przy drwinach i okrzykach zebranych, iż nigdy nie "dostanie" żony lub męża. Podobny motyw występował wśród plemienia Jivaro (tereny Ekwadoru). Po zasadzeniu manioku, kobiety przez pięć kolejnych dni tańczyły i śpiewały, prosząc w ten sposób boginię ziemię o dobre zbiory.

Tereny Brazylii i Paragwaju w przeszłości zamieszkiwało plemię Toba. Jego mieszkańcy odbywali niezwykle barwny taniec, z okazji zakończenia pory suchej. Całą uroczystość prowadził czarownik. Pod jego przewodnictwem kobiety upadały na ziemię, jak gdyby nagle zmogła je choroba. Wtedy do akcji wkraczał czarownik, który udawał, że leczy kobiety. Pozostali tancerze, zgrupowani wokół, uderzali rytmicznie stopami o ziemię, wydając okrzyki i potrząsając grzechotnikami. Ceremonia miała zapewnić obfite plony, podczas następnego lata.

Jaguar / Fot. Fot. Wikimedia Commons/ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d5/Melanistic_panthera_onca.jpgTakże wśród mieszkańców plemienia Toba, miał miejsce dość zabawny - taniec Jaguara. Jego celem była ochrona kobiet przed atakami drapieżników. Mężczyźni i kobiety tańczyli w jednym kręgu. Mężczyzna biczował lędźwie swej partnerki kawałkami tkaniny. Wówczas kobiety upadały na ziemię, zaś w rolę jaguara wcielał się czarownik. Podchodził do leżących na ziemi kobiet, udając, że wysysa z nich krew.

Taniec w każdej kulturze spełnia dominującą rolę.  / Fot. Fot. Wikimedia Commons/ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/pl/a/a0/Taquile.jpgZazwyczaj kojarzy się z zabawą i rozrywką. Wśród prymitywnych ludów imitował zachowania oraz czynności życia codziennego. Wyrażał smutek, radość, tęsknotę oraz pragnienia zmian - na lepsze. Niestety do dnia dzisiejszego niewiele z nich przetrwało. Umarły wraz ze śmiercią Indian Ameryki Południowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Lady Pank...jak najbardziej;-)...natomiast "taśmociąg i wszelkie trybiki"...nie moja branża...;-)...dziękuję za plusy...pozdrawiam;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ "Jesteś idolem, wielbi Cię tłum" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe +

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ i proszę wo więcej

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Jestem fanką tego indiańskiego cyklu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.