Facebook Google+ Twitter

Indianka zostanie świętą?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-22 17:21

Po raz pierwszy indiańska błogosławiona ma szansę zostać świętą. Dyrektor amerykańskiego Biura Katolickich Misji Indiańskich wysłał list do Watykanu z prośbą o rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego. Kateri, ogłoszona błogosławioną przez Jana Pawła II, jest patronką środowiska naturalnego i ekologii. Jest bliska sercom wielu Indian, którzy oczekują na jej rychłą kanonizację.

Kateri Tekakwitha (1656-1680) była córką indiańskiego wojownika i katoliczki z plemienia Algonkinów. Czarna ospa, która dosięgła jej rodzinną fortecę Ossernenon, nieopodal dzisiejszego Auriesville w stanie Nowy Jork, gdy miała 4 lata, uśmierciła jej najbliższą rodzinę, ją samą doprowadzając do połowicznej ślepoty. Przyszłą błogosławioną przezwano wtedy ,,Tekakwitha", czyli 'szukająca po omacku swojej drogi'.

W wieku 20 lat nawróciła się, została ochrzczona i przyjęła wtedy imię Kateri. Prześladowana przez pobratymców, którzy nie rozumieli jej chrześcijańskiej gorliwości, zmuszona była uciekać. Dotarłszy do Sault-Sainte-Marie niedaleko Montrealu, gdzie działała katolicka misja, poświęciła się nauczaniu dzieci i opiece nad chorymi. W 1679 roku złożyła ślub czystości, a rok później zmarła. Kateri była znana z pobożnego i prostego trybu życia. Do jej grobu chętnie pielgrzymowali chrześcijańscy Indianie i francuscy koloniści. W 2002 r. była patronką Światowego Dnia Młodzieży.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.