Facebook Google+ Twitter

Indie: Antychiński protest Tybetańczyków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-01 10:23

Władze indyjskie aresztowały 21 Tybetańczyków, którzy próbowali przeskoczyć mur ambasady chińskiej w New Delhi. Tybetański protest związany był z 60-leciem istnienia Chińskiej Republiki Ludowej.

Do tybetańskiego protestu doszło w delhijskiej dzielnicy Chankyapuri (czyt. czanakjapuri), gdzie wszelkie protesty są zakazane. W przeszłości wielokrotnie dochodziło już tam do tybetańskich wystąpień, które kończyły się krótkotrwałym zatrzymaniem uczestników protestów.

Władze indyjskie nie chcą dopuszczać do jakichkolwiek zadrażnień z chińskim sąsiadem. Dlatego ambasada tego kraju strzeżona jest zawsze przez kilkudziesięciu policjantów, a jej zewnętrzny mur otoczony jest zasiekami.

W Indiach mieszka ponad sto tysięcy tybetańskich uchodźców, którzy opuścili Tybet nie godząc się z chińską dominacją w swej ojczyźnie, którą w latach pięćdziesiątych zajęła armia chińska. W tym roku Tybetańczycy obchodzą półwiecze swego wychodźstwa w Indiach.

W roku 1959 przybył do Indii ich duchowy przywódca XIV Dalajlama Tybetu. Opuścił ojczyznę w obawie przed aresztowaniem przez władze chińskie. Od tego czasu trwa pokojowa walka Tybetańczyków o przywrócenie demokracji oraz możliwość zachowania tożsamości narodowej w ojczyźnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.