Facebook Google+ Twitter

Indie: Ataki na kina w Bombaju

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-10 07:12

W Bombaju, stolicy indyjskiego filmu nacjonaliści z ugrupowania Shiv Sena zaatakowali kina, w których ma być wyświetlany film "My name is Khan". Główną rolę gra w nim idol indyjskiej publiczności Shah Rukh Khan, który przez nacjonalistów uznany został za zdrajcę.

Ostatniej nocy ponad 400 działaczy organizacji Shiv Sena zaatakowało w Bombaju kilkanaście kin. Interweniowała policja, dokonano licznych aresztowań. Shah Rukh Khan stał się celem ataku ze strony nacjonalistów, gdy skrytykował organizatorów Indyjskiej Ligi Krykietowej, którzy nie zaangażowali do tegorocznych rozgrywek zawodników z Pakistanu. Khan uznał to za dyskryminację oraz odejście od sportowej rywalizacji w stronę uprawiania polityki. Nacjonaliści okrzyknęli aktora zdrajcą, który wspiera Pakistańczyków uznawanych przez ugrupowania nacjonalistyczne za wrogów Indii. Wezwali do bojkotu filmów, w których występuje słynny aktor oraz zapowiedzieli, iż będą atakowali kina, których właściciele zdecydują się na wyświetlanie najnowszej produkcji z udziałem Shah Rukh Khana.

Wydarzenia, w których uczestniczyli bojówkarze Shiv Sena są częścią narastającego w Bombaju lokalnego nacjonalizmu i separatyzmu. W mieście coraz częściej dochodzi do demonstracji i zamieszek. Ich uczestnicy żądają zamknięcia Bombaju przed przybyszami z innych rejonów Indii, którzy przyjeżdżają do stolicy stanu Maharasztra w poszukiwaniu pracy. Podobne separatyzmy pojawiają się coraz częściej także w innych regionach Indii i uznane zostały ostatnio przez ministra obrony za poważne zagrożenie dla jedności kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ciekawe ale daleko od naszych kin.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.