Facebook Google+ Twitter

Indie będą walczyć z afrykańskimi piratami morskimi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-17 08:39

Władze indyjskie wyślą okręty wojenne dla ochrony szlaków morskich u wybrzeży Somalii i w Zatoce Adeńskiej. Powodem jest rosnąca liczba ataków piratów z brzegów Somalii. Indyjskie jednostki mają współpracować z amerykańskimi i francuskimi.

Początkowo Indie wyślą w rejon wschodnich wybrzeży Afryki jeden okręt wojenny, ale ich liczba zostanie po jakimś czasie zwiększona. Indyjski resort obrony podkreśla, że decyzja o wysłaniu okrętów wojennych w ten rejon nie ma bezpośredniego związku z porwaniem 18 Hindusów należących do załogi uprowadzonego statku handlowego, pływającego pod banderą Japonii.

Jest elementem polityki obronnej Indii, dla których szlaki wodne wiodące przez Morze Czerwone, Zatokę Adeńską i wody Oceanu Indyjskiego mają kluczowe znaczenie gospodarcze. Ich ochrona leży w żywotnym interesie gospodarczym tego kraju. Tą drogą sprowadzana jest do Indii większość towarów z Europy oraz transportowane są produkty indyjskiego eksportu.

W ostatnich miesiącach na wodach u wschodnich wybrzeży Afryki dochodzi do coraz częstszych uprowadzeń statków. W rejonie wybrzeża Somali porwano w tym roku 55 jednostek. Część z nich nadal pozostaje w rękach piratów.

Około stu tysięcy Hindusów pływa obecnie pod różnymi banderami świata, głównie na szlakach morskich łączących Indie i Europę. Społeczeństwo indyjskie od dawna domagało się od władz ochrony tych ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.