Facebook Google+ Twitter

Indie i Chiny: kolejny krok na drodze do sojuszu

Po zakończonym w chińskim Harbinie szczycie Indii, Chin i Rosji, zapadły decyzje dotyczące Birmy, spraw chińsko-indyjskich oraz ONZ.

Najważniejszym wydarzeniem szczytu było spotkanie ministrów spraw zagranicznych Chin i Indii, które dotyczyło Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ministrowie Yang Jiechi oraz Pranab Mukherjee ustalili, że reforma Rady jest niezbędna. Uzgodnili także, że Indie powinny odgrywać w ONZ większą rolę.

Deklaracja ta jest dla Delhi na wagę złota. Zdobycie poparcia Pekinu przez Indie, które domagają się statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa, daje im większe szanse na osiągnięcie celu. Zyskanie stabilnej pozycji w ONZ da Hindusom prawo weta a także realny wpływ na polityką globalną.

Jak podkreślają komentatorzy, podczas spotkania w Hrabinie, po raz kolejny wyraźnie było widać, że dwa azjatyckie mocarstwa starają się do siebie zbliżyć. Choć strona chińska nie skonkretyzowała w jaki sposób chce wspierać Indie w sprawie ONZ, poparcie to niezmiernie się przyda w dyskusji o reformie ONZ. Kolejnym krokiem w integracji obu krajów była czwartkowa wizyta w Pekinie najbardziej wpływowego polityka w Indiach – Sonii Ghandi. Rozmawiała ona z prezydentem Hi Jintao przede wszystkim o tym co różni oba państwa. Właśnie z uwagi na ogromne różnice wciąż nie może zostać zawarty oficjalny sojusz chińsko-indyjski. To polityczna przygrywka do mającego odbyć się jeszcze w tym roku szczytu Indie-Chiny. Do głównych problemów między tymi krajami zaliczamy m.in. fakt, że Indie mają za złe Chinom wspieranie Pakistanu, z którym Hindusi trwają w konflikcie. Poza tym Chiny wciąż uważają część Arunaćal Pradeś, jednego z północnych stanów Indii, za swoje terytorium. Różni ich także stosunek do sprawy Tybetu. Warto przypomnieć, że Indie wciąż zapewniają azyl uchodźcom tybetańskim.

Ocieplenie stosunków chińsko-indyjskich to wynik rachunku ekonomicznego. Gospodarki obu krajów rozwijają się w tempie około 10 procent rocznie. Kwitnie handel oraz inwestycje chińskich firm na terenie Indii.

Podczas szczytu kraje ustaliły także wspólne stanowisko dotyczące Birmy. Zarówno Rosja, Indie jak i Chiny uważają, że nie powinno się nakładać na Birmę większych sankcji niż dziś. Uważa się, że należy ponaglać birmańską juntę by pod auspicjami ONZ rozpoczęła rozmowy z opozycją.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czyli "słoń przysuwa się do smoka"..ale pamiętajmy, że słoń ma kły, a smok może "zionąć" OGNIEM...i to już niebawem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.