Facebook Google+ Twitter

Indie i Pakistan zagrożone kolejnym kryzysem zbrojnym?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-14 08:14

W Kaszmirze od kilku dni trwają antyindyjskie protesty. Władze Pakistanu po raz kolejny wyraziły zaniepokojenie sytuacją na terenie indyjskiego Kaszmiru. Przedstawiciele indyjskiego resortu spraw zagranicznych ostrzegli Islamabad, że wszelkie komentarze na temat sytuacji w Kaszmirze są mieszaniem się w wewnętrzne sprawy Indii i utrudnią prowadzenie dialogu pomiędzy obu państwami.

Zaniepokojenie sytuacją w Kaszmirze wyraził pakistański parlament oraz prezydent kraju Perwez Muszarraf. Pakistańscy parlamentarzyści jednogłośnie przyjęli deklarację, w której apelują do wspólnoty międzynarodowej o wywarcie wpływu na władze indyjskie, by zaprzestały one używania siły wobec demonstrujących Kaszmirczyków. Podobne uwagi sformułował prezydent Pervez Musharraf w przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości Pakistanu.

Na sygnały płynące z Islamabadu natychmiast zareagował indyjski resort spraw zagranicznych. W oficjalnym oświadczeniu Indie uznały, że Pakistan miesza się w wewnętrzne sprawy Indii, a kontynuacja takich działań przyniesie negatywne skutki dla całokształtu stosunków indyjsko-pakistańskich.

Komentatorzy zauważają, że obecne wystąpienia antyindyjskie w Kaszmirze skomplikują prowadzenie dialogu pomiędzy obu krajami i mogą doprowadzić do zahamowania rozpoczętego kilka lat temu procesu pokojowego.
Indie i Pakistan pozostają w sporze dotyczącym przynależności terytorialnej Kaszmiru. W przeszłości stoczyły trzy wojny graniczne o ten obszar.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.