Facebook Google+ Twitter

Indie: Komandosi odbili hotel Trident-Oberoi i budynek Nariman House

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-28 19:19

W Bombaju po ponad 40 godzinach walk komandosi odbili z rąk terrorystów hotel Trident-Oberoi i budynek Nariman House, w którym mieści się centrum żydowskie.

Walki trwają w hotelu Tadź Mahal. Według szacunków indyjskich służb, broni się tam około sześciu terrorystów.

W czasie oblężenia Nariman House zginęło pięciu zakładników, wśród nich żydowski rabin i jego żona. W akcji zginęło także dwóch terrorystów. Łącznie zabito do tej pory 11 napastników.

Trudno ustalić dokładną liczbę ofiar śmiertelnych. Indyjski dziennik "Hindustan Times" pisze o 143 zabitych i 327 rannych. Wiadomo, że zginęło co najmniej 17 cudzoziemców: pięciu Izraelczyków, dwóch Francuzów, Amerykanów i Australijczyków. Śmierć ponieśli także obywatele Wielkiej Brytanii, Singapuru, Niemiec, Włoch, Japonii i Kanady.

Do Indii przybędzie szef pakistańskiego wywiadu, by wesprzeć śledztwo w sprawie zamachów. To odpowiedź Pakistanu na zarzuty Delhi, iż zamachowcy mają powiązania z tym krajem.

Zarówno indyjski premier, jak i minister spraw zagranicznych wskazywali w oficjalnych wypowiedziach na związki zamachowców z Pakistanem. Takiej narodowości jest jeden z pojmanych terrorystów. Pakistan twierdzi, że nie ma nic wspólnego z zamachami. Minister spraw zagranicznych Pakistanu zaapelował do Indii, by nie przenosiły sporów politycznych pomiędzy Delhi i Islamabadem do sprawy ataków w Bombaju. Podkreślił też, że Indie i Pakistan mają wspólnego wroga, którym jest terroryzm.

Francja proponuje pomoc w repatriacji z Bombaju obywateli krajów Unii Europejskiej. Francuski samolot z wyposażeniem medycznym już wylądował w Bombaju. Znajdują się w nim lekarze oraz psychologowie. Mogą oni udzielić pomocy osobom, które przeżyły szok w trakcie zamachów. Samolot ten ma sprowadzić do Europy nie tylko Francuzów. Francuskie MSZ zaproponowało, by samolot przywiózł również innych Europejczyków, a także delegację Parlamentu Europejskiego.

Zamachy w Bombaju potępiła Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.