Facebook Google+ Twitter

Indie: Konsekracja wielkiej buddyjskiej świątyni

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-12 09:15

W indyjskim stanie Orisa rozpoczynają się czterodniowe uroczystości konsekracji największej w Azji Południowej świątyni buddyjskiej. W ceremonii konsekracji udział bierze XIV Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków.

Pięciokondygnacyjna świątynia o wysokości ponad dwudziestu metrów została wybudowana przez uchodźców tybetańskich mieszkających w Indiach w miejscowości Chandragiri. Jej architektura nawiązuje do tradycyjnego stylu budowli buddyjskich z północnych Indii z okresu rozkwitu buddyzmu w tym kraju. Centralnym punktem świątyni jest siedmiometrowe wyobrażenie Buddy.

Patronem nowej świątyni jest Guru Padmasambhava, buddyjski nauczyciel, który urodził się w Orisie i w VII wieku rozpropagował buddyzm w Tybecie. Wokół świątyni powstały także rozległe zabudowania klasztorne oraz buddyjskie szkoły.

Klasztor już w okresie budowy stał się nie tylko ważnym centrum religijnym dla buddystów, ale także atrakcja turystyczną Orisy. W Indiach przebywa ponad sto tysięcy uchodźców tybetańskich, którzy dzięki przychylnej postawie władz indyjskich mogli założyć w kilku częściach tego kraju swoje osady oraz buddyjskie klasztory i świątynie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.