Facebook Google+ Twitter

Indie nie podpiszą porozumienia o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-06 10:33

Indie nie rozważają podpisania traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - poinformował szef dyplomacji tego kraju. Oświadczenie to padło w kontekście ostatnich wypowiedzi prezydenta Baracka Obamy, który w Pradze wezwał wspólnotę międzynarodową do zdecydowanych działań w tym kierunku.

Indie nie podpiszą porozumienia o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej w obecnym kształcie, ponieważ nie przyczynia się on, zdaniem New Delhi, do całkowitego wyeliminowania arsenałów nuklearnych i utrwala podział na państwa nuklearne oraz resztę świata. Indie od dawna uważają, że traktat dyskryminuje większą część wspólnoty międzynarodowej i prowadzi do światowego dyktatu mocarstw jądrowych.

Szef dyplomacji indyjskiej Pranab Mukherjee podkreślił jednocześnie, że Indie opowiadają się za całkowitą eliminacją broni nuklearnej i są gotowe uczestniczyć w działaniach na rzecz jej likwidacji. Z kolei inny przedstawiciel resortu dyplomacji zapewnił, iż New Delhi skłonne jest dyskutować o porozumieniu zakazującym wszelkich prób jądrowych. Jego zdaniem, porozumienie to także nie prowadzi do całkowitego rozbrojenia nuklearnego, ale Indie nie będą przeciw niemu występować.

Jeszcze przed rozpoczęciem prezydentury Baracka Obamy komentatorzy w Indiach zauważali, że indyjski stosunek do traktatów dotyczących broni jądrowej może utrudnić relacje pomiędzy New Delhi i Waszyngtonem. Indie nie podpisały do tej pory żadnego z tych traktatów.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.