Facebook Google+ Twitter

Indie obchodzą 61. rocznicę śmierci Gandhiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-30 08:48

Dziś mija 61 lat od śmierci Mahatmy Gandhiego, uważanego za ojca współczesnej państwowości indyjskiej. Mohandas Karamchand Gandhi, tak brzmiało pełne nazwisko wielkiego Hindusa, zginął 30 stycznia 1948 roku z rąk fanatyka.

Rocznica śmierci Gandhiego, rokrocznie obchodzona jest w Indiach bardzo uroczyście i stanowi okazję do wyrażenia pamięci o "ojcu narodu".

Jest jednocześnie czasem refleksji nad duchową spuścizną człowieka, który walcząc o uwolnienie Indii spod kolonialnej zależności od rządu brytyjskiego nie używał przemocy i uczynił z tego zasadnicze narzędzie swej działalności społecznej i politycznej.

Gandhi był człowiekiem, który otwarcie negował obowiązujący w Indiach przez tysiąclecia system kastowy i żądał równego traktowania wszystkich mieszkańców subkontynentu. Postawą taką zyskał szacunek na świecie oraz w rodzinnym kraju.

Działające w Indiach współcześnie ruchy gandhyjskie nawiązują do przesłania wielkiego Hindusa. Jednocześnie, krytyczni komentatorzy w Indiach coraz częściej zauważają, iż odwoływanie się do dziedzictwa Gandhiego ma wyłącznie charakter odświętny, a jego ideały rzadko kiedy znajdują odbicie w codziennej rzeczywistości społecznej, pełnej przemocy oraz rażących nierówności społecznych.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.