Facebook Google+ Twitter

Indie pójdą w ślady USA. Wyślą na Marsa bezzałogowy statek

Sukces amerykańskich naukowców z NASA, którzy z powodzeniem wysłali na Marsa automatyczny łazik Curiosity, aby prowadził badania planety i przesyłał zdjęcia na Ziemię, chcą naśladować Indie. Za rok wyślą tam swoją pierwszą sondę.

Po amerykańskim sukcesie lądowania automatycznego kołowego pojazdu terenowego Curiosity (Ciekawość), który po 90 miesiącach lotu z Ziemi, znalazł się na Czerwonej Planecie i zaczął z powodzeniem prace badawcze – Indie nabrały chęci iść w ślady USA. Premier Indii, Manmohan Singh, zapowiedział to podczas uroczystości obchodów 65. rocznicy odzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii. Taki cel rządu i naukowców ogłosił w przemówieniu z okazji święta niepodległości kraju.

Amerykański automatyczny pojazd kołowy Curiosity wylądował na Marsie szóstego sierpnia 2012 roku. Ma zadanie zbadać warunki i możliwości oraz "przygotować teren" pod przyszłe loty załogowe człowieka na tej planecie.

Hindusi zaś chcą w najbliższym czasie wysłać w kierunku Marsa swoją sondę. Sonda będzie, według premiera Indii, olbrzymim krokiem naprzód w dziedzinie nauki i technologii hinduskiej.

W pierwszą taką misję, prawdopodobnie w listopadzie 2013 roku, wyruszy rakieta zbudowana w krajowym centrum badań kosmicznych (Indian Space Research Organisation). Będzie kosztować około 4 - 5 mld rupii, czyli 70 do 90 mln dolarów informuje serwis polskieradio.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.