Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11139 miejsce

Indie przyśpieszają narodowy program kosmiczny

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-06-19 12:42

Indyjski superkomputer znajdujący się 86 miejscu listy Top 500 superkomputerów, wykorzystuje procesory graficzne Tesla dla usprawnienia procesów konstrukcji oraz analizy rakiet nośnych indyjskiego narodowego programu kosmicznego.

Superkomputer SAGA-220 Źródło: Materiały prasowe organizacji ISRO http://www.isro.org/pressrelease/contents/2011/images/teraflop-1.jpg / Fot. Organizacja ISRO Superkomputer SAGA został zbudowany przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO), która jest szóstą co do wielkości agencją tego typu na świecie. ISRO wykorzystuje go do rozwiązywania złożonych problemów z dziedziny aeronautyki – dzięki 640 kartom Tesla zapewniającym do 394 teraflopów szczytowej wydajności, superkomputer pozwala na prowadzenie dokładniejszych i bardziej złożonych symulacji, a tym samym znacznie przyśpiesza i usprawnia procesy konstrukcji i analizy nowych rakiet wystrzeliwujących satelity na orbitę okołoziemską.

Według ISRO procesory graficzne umożliwiły skrócenie czasu tworzenia, symulowania i weryfikacji nowych konstrukcji z miesięcy do dni. Zwiększono także jakość i trwałość nowych rakiet. ISRO twierdzi też, że opisany drastyczny wzrost mocy obliczeniowej znacząco wspomógł rozwój programu kosmicznego, umożliwiając ciągłe usprawnienie i doskonalenie narzędzi prognozujących.

Superkomputer SAGA wraz z aplikacją PARAS-3D służą do wykonywania wymagających i szczegółowych symulacji dynamiki płynów (CFD), umożliwiających optymalizowanie konstrukcji rakiet pod różnorodne warunki przepływów. Dzięki procesorom graficznym, ISRO może przeprowadzić złożone symulacje od siedmiu do ośmiu razy szybciej, skracając o taki sam czas proces tworzenia, testowania i finalizowania nowych konstrukcji. To nie wszystko — wyższe zagęszczenie mocy obliczeniowej w systemach opartych na procesorach graficznych ułatwia skalowanie aplikacji i umożliwia zmniejszenie kosztów inwestycji w infrastrukturę komunikacyjną.

„Indyjski rząd entuzjastycznie przystąpił do wyścigu rozwoju superkomputerów, inwestując miliard USD w budowę sieci nowej generacji superkomputerów petaskalowych w całym kraju”, powiedział Sumit Gupta, „Indie dołączają do Stanów Zjednoczonych, Chin, Niemiec, Japonii, Rosji oraz innych wiodących krajów wykorzystujących superkomputery do rozwiązywania najważniejszych problemów obliczeniowych, naukowych i technicznych na świecie”.

Źródło: NVIDIA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.