Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9481 miejsce

Indie: Stanowcze "nie" dla separatyzmu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-12 16:59

Rządząca w Indiach Partia Kongresowa zapowiada, że nie dojdzie do podziału kolejnych indyjskich stanów. Fala separatystycznych żądań wybuchła w tym kraju po utworzeniu nowego stanu - Telangana, do tej pory będącego częścią stanu Andhra Pradeś.

Co najmniej w kilkunastu punktach Indii grupy separatystyczne domagają się utworzenia samodzielnych i stosunkowo małych stanów w miejsce istniejących dotychczas dużych jednostek terytorialnych. Decyzja rządu centralnego o podziale Andhra Pradeś otworzyła puszkę Pandory - twierdzą indyjscy komentatorzy i podkreślają, iż w obecnej sytuacji trudno będzie wytłumaczyć separatystom z innych stanów, że ich żądania nie zostaną uwzględnione.

Politycy rządzącej Partii Kongresowej przystąpili do kontrataku i zapewniają, że przypadek Andhra Pradeś był wyjątkowy, a separatyści w innych rejonach Indii nie mogą liczyć na akceptację ich żądań.

Separatyści od dawna chcą nowego podziału administracyjnego kraju uwzględniającego w większym stopniu różnice etniczne, narodowościowe i kulturowe. Władze centralne obawiają się jednak, że spełnienie tych oczekiwań otworzy drogę do żądań idących znacznie dalej, łącznie z żądaniem niepodległości dla niektórych rejonów Indii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.