Facebook Google+ Twitter

Indie testują rakiety balistyczne

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-27 12:13

Indie przeprowadziły rano dwie udane próby rakiet balistycznych krótkiego zasięgu. Obie rakiety są mogą przenosić ładunki nuklearne.

Jedna z testowanych rakiet to Prithvi II, należąca do kategorii rakiet ziemia-ziemia i zdolna do przenoszenia ładunku jądrowego na odległość 350 kilometrów. Druga to jej wersja przeznaczona do atakowania celów na morzu i odpalana z wyrzutni umieszczonych na okrętach. Oba typy rakiet mogą być wyposażone w głowicę jądrową o wadze do 500 kilogramów.

Indie od lat realizują program budowy rakiet, zdolnych do przenoszenia ładunków konwencjonalnych i nuklearnych. Oprócz rakiet krótkiego zasięgu, kraj ten buduje rakiety balistyczne średniego i dalekiego zasięgu. Noszą one nazwę Agni i w zależności od typu mogą przenosić ładunki jądrowe na odległość od 700 do trzech i pół tysiąca kilometrów.

Obecnie trwają prace nad rakietą Agni V, której zasięg ma wynosić od 5 do 6 tysięcy kilometrów. Tworząc całą serię rakiet balistycznych, Indie rywalizują z Chinami i Pakistanem, które realizują podobne programy. Wszystkie te kraje mają broń jądrową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.