Facebook Google+ Twitter

Indie. Uroczystości z okazji 3. rocznicy śmierci księdza Żelazka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-30 07:39

W indyjskim mieście Puri w stanie Orisa do wieczora trwały uroczystości poprzedzające 3. rocznicę śmierci księdza Mariana Żelazka, polskiego misjonarza i opiekuna trędowatych w Indiach. Ksiądz Marian Żelazek żył i pracował w Indiach przez 56 lat.

Zmarł 30 kwietnia 2006 roku. Był kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla, zgłoszonym przez wiele organizacji polskich i zagranicznych.

W czasie wieczornych uroczystości wspominano postać ojca Mariana Żelazka. Swoimi refleksjami dzielili się ludzie, którzy znali polskiego kapłana i którzy z nim współpracowali. Przemawiający podkreślali jego pragnienie niesienia pomocy innym oraz jego otwartość na dialog z ludźmi odmiennych kultur i religii. Mówił o tym między innymi główny kapłan słynnej świątyni hinduistycznej w Puri, który był jednym z najważniejszych gości uroczystości. Kapłan świątyni Pana Dżagannatha w Puri, bliski przyjaciel polskiego duchownego, nie krył, że ojciec Marian Żelazek był przykładem człowieka dialogu międzyreligijnego.

Świadectwo hinduistycznego duchownego nabrało specjalnego znaczenia w kontekście niedawnych pogromów antychrześcijańskich, których miejscem był stan Orisa. Obecność hinduskiego kapłana na wspomnieniowej uroczystości została przyjęta z zadowoleniem przez wspólnotę chrześcijańską w Puri.

Wczorajsze uroczystości będą kontynuowane dzisiaj, w 3. rocznicę śmierci księdza Mariana Żelazka. Wieczorem odprawiona zostanie rocznicowa Msza święta, w której wezmą udział pielgrzymi z Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.