Facebook Google+ Twitter

Indie w końcu zgodziły się na kontrole instalacji atomowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-02 08:27

Indie podpisują dziś w Wiedniu porozumienie z Międzynarodową Agencją Atomową. Część indyjskich instalacji nuklearnych będzie poddawana okresowym inspekcjom przez zagranicznych ekspertów. Do tej pory Indie nie zgadzały się na jakiekolwiek kontrole swych instalacji jądrowych.

Porozumienie z Międzynarodową Agencją Atomową jest warunkiem wejścia w życie indyjsko-amerykańskiej umowy o współpracy w sferze jądrowej. Oba dokumenty zakończą ponad trzydziestoletnią izolację Indii w zakresie technologii jądrowych, nałożoną na ten kraj przez wspólnotę międzynarodową.

Władze w New Delhi odmawiały w tym czasie podpisania traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej oraz zakazie prób jądrowych. Podpisywana dzisiaj umowa pozwoli krajom eksportującym paliwo jądrowe sprzedawać je Indiom. Kraj ten gwałtownie potrzebuje paliwa dla elektrowni jądrowych, które obecnie wykorzystują swą moc jedynie w 40 procentach.

New Delhi podpisało już umowy na dostawy paliwa jądrowego z Francją, Stanami Zjednoczonymi, Rosją oraz Kazachstanem. Przewidywana jest także umowa z Kanadą. Międzynarodowe kontrole rozpoczną się już w tym roku. Wyłączone z nich będą instalacje pracujące na potrzeby indyjskiego przemysłu obronnego.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.