Facebook Google+ Twitter

Indie wyślą rakiety by zbadać zaćmienie Słońca

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-13 13:43

Indyjska Agencja Badań Kosmicznych wyśle serię rakiet wyposażonych w aparaturę badawczą w okresie piątkowego zaćmienia słońca. Z terytorium indyjskiego będzie ono widoczne przez ponad 11 minut.

Z poligonu Shriharikota w stanie Orisa wystartują rakiety, które wyniosą aparaturę badawczą na wysokość około 500 kilometrów, z kolei z ośrodka kosmicznego w stanie Kerala wystartują rakiety osiągające wysokość około 120 kilometrów.

Aparatura badawcza ma rejestrować różne parametry górnych warstw atmosfery oraz jonosfery w okresie zaćmienia słońca. Podobny eksperyment przeprowadzono w Indiach w roku 1980 w okresie podobnego do tegorocznego zaćmienia słońca. Nadchodzące zjawisko będzie zaćmieniem obrączkowym, w czasie którego cień księżyca zasłoni prawie całą tarczę słoneczną pozostawiając widoczne jedynie jej obramowanie.

Zaćmienia słońca budzą w Indiach zawsze ogromne zainteresowanie zarówno wśród naukowców, jak i wśród astrologów. Ci ostatni na podstawie przebiegu niezwykłych zjawisk astronomicznych przepowiadają przyszłość. Ich zdaniem fakt, iż w kilkanaście dni po zaćmieniu księżyca dochodzi do zaćmienia słońca nie wróży niczego dobrego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.