Facebook Google+ Twitter

Indie wyślą w kosmos irańskiego satelitę?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-16 11:23

Indie są gotowe wysłać w przestrzeń kosmiczną irańskiego satelitę oraz zacieśniać współpracę wywiadowczą, gospodarczą i polityczną z Iranem. W ten sposób indyjskie media komentują rozpoczynające się w Delhi indyjsko-irańskie rozmowy szefów dyplomacji obu krajów.

Iran od dawna zabiega o wysłanie na orbitę ziemi własnego satelity komunikacyjnego. Indie skłonne są wesprzeć irański projekt wprowadzając satelitę na orbitę przy pomocy indyjskiej rakiety nośnej. W Indiach podkreśla się, iż międzynarodowa izolacja Iranu, spowodowana nuklearnymi aspiracjami tego kraju, nie przyniesie pozytywnych rezultatów. Dlatego Indie skłonne są do zacieśniania kontaktów z tym krajem wbrew polityce innych państw.

Jednocześnie - zdaniem New Delhi - izolowany na arenie światowej Iran będzie skłonny do coraz szerszych kontaktów z Indiami. Da to Indiom możliwość współpracy z Teheranem w sferze wymiany informacji wywiadowczych dotyczących terroryzmu, rozwijania dalszych wpływów New Delhi w Afganistanie dzięki przychylnej postawie Iranu oraz zwiększenia wymiany gospodarczej.

Indie jednak nie przewidują ustępstw w sprawie projektowanego gazociągu łączącego Iran, Pakistan i Indie. Teheran od dawna zabiega o sfinalizowanie projektu, ale New Delhi nie chce zgodzić się na stawki tranzytowe proponowane przez Pakistan. Wyraża także obawy co do bezpieczeństwa przyszłego gazociągu w nękanym niepokojami Pakistanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.