Facebook Google+ Twitter

Indie wzbogacą się o nowy sprzęt wojskowy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-18 08:37

Za kilka tygodni Indie otrzymają z Izraela pierwszy samolot wczesnego ostrzegania typu AWACS. Trwają ostatnie procedury związane z zakupem przez Indie amerykańskich samolotów rekonesansowych przeznaczonych do działania nad Oceanem Indyjskim. Oba zakupy mają wzmocnić zdolności obronne Indii w obliczu wzrastającej obecności militarnej Chin i Pakistanu w Azji południowej.

Samoloty wczesnego ostrzegania wyposażone będą w izraelski system radarowy Phalcon. Radary umieszczone zostały na rosyjskich Iłach-76, pozostających na wyposażeniu indyjskich sił powietrznych. Lotnictwo indyjskie otrzyma w ciągu roku trzy takie samoloty będące wspólnym produktem izraelsko-rosyjskim. Według ekspertów pozwolą one na dokładną obserwację terytorium Pakistanu przez indyjskie siły powietrzne.

8 samolotów rekonesansowych zakupionych w Stanach Zjednoczonych będzie służyć do działań nad Oceanem Indyjskim, a także do zwalczania okrętów podwodnych oraz jednostek nawodnych. Wyposażone są w torpedy, bomby głębinowe oraz rakiety typu Harpoon. Zastąpią wysłużone rosyjskie maszyny Tu-142M.

Komentatorzy podkreślają, iż jest to indyjska odpowiedź na zwiększającą się obecność jednostek pakistańskich i chińskich na Oceanie Indyjskim. Zakup amerykańskich maszyn rekonesansowych to największy, bo ponad dwumiliardowy, kontrakt zbrojeniowy podpisany do tej pory ze Stanami Zjednoczonymi.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.