Facebook Google+ Twitter

Indie: Zamachy w Asamie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-01 15:41

W północno-wschodnich Indiach doszło do serii eksplozji bombowych, w wyniku których śmierć poniosło co najmniej kilka osób, a blisko pięćdziesiąt zostało rannych.

Zamachy przeprowadzono na krótko przed przybyciem do stolicy stanu Asam miasta Guwahati ministra spraw wewnętrznych Indii.

Eksplozje miały miejsce w kilku miejscach Guwahati. Ładunki wybuchowe przymocowano do pozostawionych w publicznych miejscach rowerów oraz umieszczono w koszach na śmieci. Eksplodowały na krótko przed przybyciem do miasta nowego ministra spraw wewnętrznych Indii Palaniappan Chidambarama. Celem wizyty ministra było zapoznanie się ze stanem zagrożeń terrorystycznych na terenie Asamu.

W regionie tym od lat działają ugrupowania separatystyczne dążące do oderwania stanu od Indii lub przyznania mu szerokiej autonomii. Władze Indii oskarżają separatystów o destabilizację Asamu i prowadzenie na jego terenie działalności terrorystycznej. W regionie stacjonują liczne oddziały wojsk rządowych oraz formacji paramilitarnych, które prowadzą operacje przeciw separatystom.

W minionym roku w stanie Asam zginęło ponad 500 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa oraz osób cywilnych. Siły rządowe zabiły lub aresztowały ponad 4 tysiące bojowników organizacji separatystycznych. W październiku w Guwhati miała miejsce podobna seria eksplozji, która pociągnęła za sobą śmierć 88 osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.