Facebook Google+ Twitter

Indie zaniepokojone możliwym atakiem na Iran

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-15 07:51

Indie wyraziły zaniepokojenie doniesieniami na temat możliwego ataku zbrojnego na nuklearne instalacje Iranu. Oświadczenie rzecznika indyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych pojawiło się krótko po informacjach, że Stany Zjednoczone dały Izraelowi zielone światło do rozpoczęcia przygotowań dla przeprowadzenia przyszłego ataku - w przypadku fiaska rozwiązań dyplomatycznych.

Hindusi obawiają się, że użycie siły wobec Iranu zagrozi egzystencji około pięciu milionów ich rodaków mieszkających w krajach Zatoki Perskiej oraz zdestabilizuje sytuację w całym regionie. Dyplomacja indyjska określiła ewentualność ataku zbrojnego na Iran jako zachowanie nie do zaakceptowania przez wspólnotę międzynarodową.

Jak wyjaśnił rzecznik indyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Indie nawołują wszystkie rządy do wstrzemięźliwości i szukania pokojowej ścieżki rozwiązania kryzysu związanego z irańskim programem nuklearnym.

W ostatnim okresie Indie intensyfikują swe stosunki gospodarcze z Iranem, przede wszystkim ze względu na własne potrzeby energetyczne. Delhi liczy na pomyślne zakończenie negocjacji z Iranem i Pakistanem na temat budowy gazociągu, którym irański gaz popłynie także do Indii. Indiom zależy również na możliwości tranzytu towarów poprzez terytorium Iranu do Europy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.