Facebook Google+ Twitter

Indie zaniepokojone zbrojeniem się Pakistanu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-26 09:17

Indie z zaniepokojeniem przyjmują wyniki pakistańsko-amerykańskich rozmów na temat dostaw nowoczesnego uzbrojenia dla sił zbrojnych Pakistanu.

W New Delhi uważa się, iż uzbrojenie to może zostać wykorzystane przez Islamabad w wojnie z Indiami, a nie do operacji skierowanych przeciw ekstremistom islamskim.

Pakistan ma otrzymać od USA 18 samolotów wielozadaniowych F-16, a także helikoptery bojowe oraz ciężką artylerię. Ponadto Amerykanie będą również modernizować część używanych już przez pakistańskie siły powietrzne maszyn F-16. Pakistańska armia otrzyma także samoloty bezzałogowe, które nie będą jednak wyposażone w rakiety do zwalczania celów naziemnych.

Według indyjskich analityków stwarza to poważne zagrożenie dla stabilizacji w Azji Południowej, ponieważ większość tego uzbrojenia Pakistan będzie mógł wykorzystać w ewentualnym konflikcie z Indiami. Oba kraje toczą spór terytorialny o Kaszmir. Indie oskarżają Pakistan o wspieranie ekstremistów islamskich, a z kolei Islamabad oskarża New Delhi o wspieranie separatystów w Beludżystanie.

Komentatorzy w Indiach zauważają, iż dostawy amerykańskiego uzbrojenia dla Pakistanu, uzgodnione podczas ostatnich rozmów w Waszyngtonie mogą sprawić, iż Indie nie zdecydują się na zakup amerykańskich samolotów wielozadaniowych w przetargu ogłoszonym przez rząd tego kraju na 126 maszyn tego typu. W przetargu startują między innymi producenci samolotów F-16 oraz F-18, a przyszły kontrakt wart jest ponad 10 miliardów dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.