Facebook Google+ Twitter

Indios Bravos "Indios Bravos" - własnymi słowami

13 marca miała miejsce premiera trzeciego albumu formacji Indios Bravos - "Indios Bravos". Specjalnie dla czytelników Wiadomości24.pl zespół opowiada o utworach z tej nowej płyty.

okładka płyty "Indios Bravos" zespołu Indios Bravos / Fot. materiały promocyjne zespołuA kiedy dnia pewnego
Kiedy napisałem tę piosenkę, to prawdę mówiąc poczułem się trochę nieswojo, bo brzmi to tak, jakbym podsumowywał swoje życie, a na to jest jeszcze stanowczo za wcześnie. Kiedy wysłuchał jej jeden z moich kolegów, to stwierdził, że jest to tekst o nim, bo wszystko, poza drobnymi szczegółami zgadza się z jego życiorysem. Myślę, że takich osób znalazłoby się więcej, co dobrze tej piosence wróży, bo to oznacza, że nigdy nie straci na aktualności.

Piekło z niebem
Pytają mnie często ludzie dlaczego, skoro mówię, że bliżej mi do buddyzmu, niż chrześcijaństwa, napisałem tekst o diabłach i aniołach. No cóż, w dzieciństwie czytałem namiętnie i po wielokroć książkę „Baśnie Polskie”, w której aż się roiło od piekielnych i niebiańskich postaci. Jest mi to więc bardzo bliska symbolika, na dodatek „tu i teraz” doskonale czytelna. Kiedy piszę tekst, staram się, żeby był on zrozumiały dla tych, do których się zwracam, a zwracam się głównie do osób, wychowanych w kręgu kultury chrześcijańskiej.

Na początku jest najłatwiej
Skończyłem w tym roku czterdzieści cztery lata i poczułem się upoważniony do napisania piosenki w imieniu tych wszystkich, którzy tak jak ja są „gdzieś w połowie drogi”. Muzycznie odbiega ona od wcześniejszych dokonań Indios Bravos, jest taka bardziej, jak to ktoś określił – spod znaku zespołu The Clash. Ktoś inny dopatrzył się w niej nawet hard-rocka, ale publiczność na koncertach buja się do niej jak do reggae, więc chyba mieści się w konwencji.

Ja to ty
Ta natomiast piosenka, bez wątpliwości nie ma nic wspólnego, z kojarzoną do tej pory z nami, stylistyką reggae. To blues, może nie w czystej postaci, ale jednak. Tekstowo dotyczy sprawy bardzo dla mnie istotnej, a mianowicie empatii. Większość konfliktów na świecie ma swoje podłoże właśnie w braku empatii, mało kto potrafi spojrzeć na problem oczami osoby, którą uważa za swojego przeciwnika. Kiedy jednak uda się to zrobić, zwykle okazuje się, że problem jest dużo mniejszy, niż to się z początku wydawało.

Tanie gadanie
Uderz w stół, a nożyce się odezwą – głosi ludowe porzekadło. Jeden z moich kolegów przekonany jest, że to on jest bohaterem tego tekstu. To nie tak drogi kolego, może się i z nim identyfikujesz, ale to nie o tobie traktują te słowa. A może raczej nie tylko o tobie. Fakt, że inspiracją była konkretna osoba, płci żeńskiej - żeby cię uspokoić, ale dotyczy on większości z nas, w tym także i mnie. Dla wielu osób jest to piosenka o politykach, ale niestety nie tylko oni zajmują się tanim gadaniem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.