Facebook Google+ Twitter

Indonezja. W weekend obchodzono muzułmańskie święto zmarłych

W sobotę i niedzielę jawajskie (i nie tylko) cmentarze wyznawców islamu zapełniły się tłumami ludzi. Tradycja wiąże się z nadchodzącym miesiącem Ramadan.

Na muzułmańskim cmentarzu / Fot. Piotr ŚmieszekW miniony weekend rozpoczął się ostatni tydzień poprzedzający święty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. W ostatnią sobotę i niedzielę przed dziewiątym postnym miesiącem Ramadanem, muzułmanie w Indonezji celebrują coś, co porównać można do polskiego Dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek.

Odświętnie ubrane rodziny udają się na cmentarze, by tam wspólnie uporządkować groby swoich najbliższych, przygotowując je tym samym przed nadchodzącym czasem postu, refleksji i oczekiwania na radosne święta Idul Fitri. Oczywiście odwiedziny oraz prace porządkowe na grobach najbliższych kończą się zawsze rodzinną modlitwą za dusze tych co odeszli.

I jedynie palące słońce, dzienna pora, brak zacinającego wiatru oraz zniczy i świeczek oraz typowo polskich wieńców nagrobnych, czynią ten dzień trochę innym od każdego polskiego 1 listopada.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.