Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22142 miejsce

Indonezyjskie Ewy pramatkami mieszkańców Madagaskaru

Najnowsze badania przeprowadzone na Madagaskarze przez antropologów i biologów molekularnych wskazują na indonezyjskie korzenie mieszkańców tej "przy-afrykańskiej" wyspy. Rewelacje takie podała weekendowa Jakarta Post.

Młode Indonezyjki - Lombok - Małe Wyspy Sundajskie / Fot. Piotr ŚmieszekJak poinformowali naukowcy badający plemiona Madagaskaru, około 1200 lat temu nastąpiła i zakończyła zarazem ostatnia faza kolonizacji wyspy. Na podstawie próbek DNA pobranych od 266 osób, reprezentujących 3 główne grupy etniczne zamieszkujące wyspę, stwierdzono iż ich "chromosomy matki" pochodzą z całą pewnością od mieszkanek dzisiejszej Indonezji. Ponad 22 proc. z przebadanych próbek potwierdziło posiadanie "pierwiastka polinezyjskiego" vel indonezyjskiego. To niemałe zaskoczenie dla koordynatora badań, biologa z Nowej Zelandii, prof. Murray'a Coxa, ponieważ miejsca o których w badaniach mowa, dzieli 8 tys. km oceanu indyjskiego.

Na podstawie przebadanego materiału genetycznego oszacowano, iż grupa desantowa Ew z archipelagu Indonezji liczyła około 30 osób. Niestety przeprowadzone badanie DNA mitochondrialnego, dotyczy jedynie osobników żeńskich. Nie wyklucza to jednak opcji, iż Madagaskar zasiedlili podróżujący z damami "Indonezyjczycy" płci brzydkiej.

Również badania języka i dialektów, którymi posługują się obecnie mieszkańcy Madagaskaru potwierdzają, iż ich korzeni doszukiwać się można w regionie dzisiejszej Indonezji. Wiele słów używanych wciąż na Madagaskarze usłyszeć można również w prawie niezmienionej formie, na wyspie Borneo w Indonezji.
Według symulacji komputerowej, zasiedlenie o którym mowa, nastąpiło około roku 830, podczas największej ekspansji Sumatrzańskiego Królestwa Srivijaya.
Oczywiście naukowcy maja już gotowych kilka teorii na wytłumaczenie faktu, skąd 30 bezbronnych kobiet znalazło się na transoceanicznej łodzi i jaki był cel ich dalekiej wyprawy.

Pierwsza z nich mówi, iż przybyły one na statku typowo handlowym, pływającym we flocie Srivijaya, choć nie ma żadnych przekazów potwierdzających, by takowe z żeńską jedynie obsadą kursowały. Inna z teorii opowiada się za tym, iż to nie Królestwo Srivijaya wysłało statek Ew, a miały one jedynie być uchodźczyniami wypędzonymi z ziem, podbijanych przez państwo sumatrzańskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawe zjawiska

Komentarz został ukrytyrozwiń
Paca Mama
  • Paca Mama
  • 03.04.2012 18:01

I znowu nasuwa się ten sam co zawsze wniosek : Wszyscy jesteśmy dziećmi Matki Ziemi !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.