Facebook Google+ Twitter

Industriada. Święto szlaku zabytków techniki na Śląsku

Już w sobotę 14 czerwca na Śląsku rusza piąta edycja INDUSTRIADY. Święta szlaku zabytków techniki województwa śląskiego, jedynej takiej imprezy w tej części Starego Kontynentu.

5. edycja Święta szlaku zabytków techniki województwa śląskiego / Fot. Materiał organizatorówW tym roku organizatorzy projektu mają do zaprezentowania 43 zabytki techniki w 24 miejscowościach, w których na zwiedzających czeka wiele atrakcji. A będą to m.in.: warsztaty, wystawy, pokazy, spektakle, gry i zabawy dla dzieci, a także po raz pierwszy w tym roku MENUfaktura, czyli Miejski Festiwal Kulinarny w Porcelanie Śląskiej w Katowicach. Swoje specjały kuchni nie tylko śląskiej zaprezentuje Remigiusz Rączka na pokazach w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich i w Kopalni Ignacy w Rybniku. Z kolei Muzeum Chleba i Szkoły w Radzionkowie przy współpracy z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki organizuje konkurs dla dzieci - Uformuj komputerową bułeczkę. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy z przygotowanego kawałka ciasta bułkowego uformować ciekawy eksponat związany ze sprzętem informatycznym lub światem gier komputerowych. Na przygotowanie oryginalnej bułeczki jest ok. 5 min. Po upieczeniu organizator wybierze zwycięzcę, którego wyróżni nagrodą niespodzianką.

Jeśli wspominamy o grubach, to zwiedzanie Szybu Ewa po byłej Kopalni Szombierki będzie połączone ze zjazdem 630 metrów pod ziemię, a w Szybie Maciej w Zabrzu zobaczymy spektakl Symfonia wody. Nie mniejsze atrakcje zapowiadają inne industrialne obiekty górnicze. Do wejścia zaprasza Szyb Prezydent w Chorzowie, natomiastSzyb Ewa nieistniejącej, bytomskiej Kopalni Węgla Kamiennego "Szombierki" / Fot. Piotr A. Jeleń Kopalnia Staszic proponuje wjazd na platformę widokową wieży wyciągowej.
Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach oferuje niezwykły rejs po tarnogórskiej Wenecji, zaś sąsiednia Zabytkowa Kopalnia Srebra zaprasza m.in. na multimedialne zwiedzanie muzeum oraz podziemi kopalni czy też odkrywanie skansenu maszyn parowych.

Żywiec z pewnością zaspokoi ciekawość smakoszy piwa w swoim Muzeum Browaru Żywiec, podobnie, jak na brak atrakcji nie będą mogli narzekać odwiedzający tyski Browar Obywatelski.

Bielsko-Biała zaprasza do Starej Fabryki na zabawę zatytułowaną Szycie ciucha na Malucha, czyli 126p. Będzie zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, jak również warsztaty Zostań małym projektantem mody - stwórz własną kolekcję.
Miasto spod Jasnej Góry, Częstochowa otwiera swoje podwoje w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Muzeum Historii Kolei, jak również Konduktorownię.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.