Facebook Google+ Twitter

Indyjscy artyści Raqs Media Collective w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-07-05 12:27

W piątek 9 lipca 2010, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się otwarcie instalacji wideo “The Capital of Accumulation” indyjskiej grupy artystycznej Raqs Media Collective z New Delhi. Instalacja jest częścią międzynarodowego projektu kulturalnego "The Promised City", łączącego Warszawę, Berlin i Mumbaj.

Raqs Media Collective z New Delhi / Fot. plakatInstalacja wideo Raqs Media Collective z New Delhi jest „ideologiczno-detektywistyczną” podróżą śladami Róży Luksemburg do serca współczesnych metropolii: Warszawy, Berlina i Mumbaju. Inspiracją była książka Róży Luksemburg z 1914 roku „Akumulacja kapitału. Przyczynek do ekonomicznego objaśnienia kapitalizmu”. Eksplorując urbanistyczną rzeczywistość artyści odwiedzili m.in. budynek upadłego warszawskiego Zakładu Wytwórczego Lamp im. Róży Luksemburg, berliński szpital Charite, gdzie znaleziono ciało należące prawdopodobnie do zamordowanej 90 lat wcześniej działaczki, rozmawiali z jej 95-letnim kuzynem, Kazimierzem Luxemburg.

„Wyjątkowość projektu Raqs Media Collective polega na interpretacji myśli Róży Luksemburg z perspektywy tak różnych miast jakimi są Berlin, Warszawa i Mumbaj. Poszerzenie analizy o indyjską metropolię otwiera nowe horyzonty i wyostrza spojrzenie na nasze codzienne problemy. W efekcie powstała niezwykle sugestywna wizja naszej wielkomiejskiej rzeczywistości.” - mówi dr Martin Waelde Dyrektor Goethe-Institut w Warszawie oraz pomysłodawca projektu The Promised City w ramach którego odbywa się instalacja.

Instalacja wideo stanowi archiwum tropów zarejestrowanych podczas podróży Raqs: centrów handlowych, podmiejskich krajobrazów, archiwów i bibliotek, zwierząt żyjących w miastach, pomników, trakcji kolejowych, opuszczonych fabryk układających się w kolaż marzeń, nadziei i realiów życia w wielkich miastach.

„Obok Róży Luksemburg drugą bohaterką tego projektu jest jej alter ego Luxme Sorabgur. To rodzaj gry, przenoszenie różnych osób w różne konteksty historyczne i geograficzne. Zwykle bowiem rozmawiając o historii nie wykraczamy poza narodowy horyzont. My jesteśmy zainteresowani wyjmowaniem elementów z danych struktur i umieszczaniu ich w nowych kontekstach.” - mówi o wystawie jeden z twórców Jeebesh Bagchi (Raqs).


Realizacje Raqs Media Collective przybierające formę multimedialnych instalacji, jak i partycypacyjnych, edukacyjnych zdarzeń - prezentowane były na licznych wystawach na całym świecie, m. in. podczas 50. i 51. Biennale Sztuki w Wenecji i Documenta 11 w Kassel. Raqs Media Collective byli kuratorami ostatniego biennale sztuki współczesnej Manifesta 7, które odbyło się w Południowym Tyrolu w 2008 roku. Praktyka grupy sytuuje się obecnie na skrzyżowaniu sztuki, historycznych badań, fikcji literackiej i filozoficznych spekulacji.

Raqs Media Collective „The Capital of Accumulation”
9 lipca 2010, piątek, godz. 19.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3
Czas projekcji instalacji multumedialnej: 50 minut.
Wstęp wolny. Projekcję będzie można do 19 lipca w godzinach otwarcia muzeum: od wtorku do niedzieli, między 12-20
Po projekcji odbędzie się dyskusja z Jeebeshem Bagchi i Shuddhabratą Senguptą (Raqs Media Collecitive) którą poprowadzi Sebastian Lütgert oraz Sebastian Cichocki.
Raqs Media Collective z New Delhi / Fot. plakatRaqs Media Collective z New Delhi / Fot. plakat

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.