Facebook Google+ Twitter

Indyjscy wojskowi walczą z maoistami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-16 10:51

W stolicy Indii New Delhi zwołano w trybie pilnym naradę szefów służb bezpieczeństwa, którzy rozmawiają o walce z maoistami. Spotkanie zorganizowano po niedawnym ataku maoistów na elitarny oddział komandosów, w którym zginęło kilkunastu wojskowych indyjskich.

Indyjscy maoiści działają w od kilkudziesięciu lat w centralnych stanach Indii - między innymi w Biharze, Dżarkandzie, Andhra Pradeś i Orisie. Na terenach tych niemal każdego tygodnia dochodzi do zamachów i akcji sabotażowych, w wyniku których zginęło w ostatnich latach ponad tysiąc osób.

Maoistyczni partyzanci twierdzą, że występują w obronie pokrzywdzonej i biednej ludności wiejskiej, a przeciw lokalnym koteriom władzy. Indyjski ekspert ds. bezpieczeństwa generał Aśok Mehta w wypowiedzi dla Polskiego Radia podkreśla, że maoiści dysponują dużymi siłami, przy pomocy których są w stanie destabilizować wiejskie i plemienne obszary w sercu Indii.

Obszary, na których działają maoiści, określane są w Indiach mianem „czerwonego korytarza". Szef indyjskiego rządu Manmohan Singh uznał w zeszłym roku ruch maoistyczny za największe zagrożenie dla wewnętrznego bezpieczeństwa Indii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.