Facebook Google+ Twitter

Indyjska sonda Mangalyaan dotarła na orbitę Marsa

Dziś o godzinie 4:11 polskiego czasu, sonda Mars Orbiter Mission weszła na orbitę Czerwonej Planety. W ten sposób, Indie dołączyły do ekskluzywnego klubu zdobywców Marsa.

 / Fot. PAP/EPA/JAGADEESH NVSonda MOM, nazywana także Mangalyann została wystrzelona 10 miesięcy temu przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO). Będzie się zajmować marsjańską atmosferą, a dokładnie zachowaniem jej zewnętrznych warstw pod wpływem promieniowania słonecznego, jak również będzie badać powierzchnię planety i szukać śladów życia w postaci gazowego metanu - donosi Rmf.24. Sonda wyposażona jest także w kamerę i cztery instrumenty badawcze, które mają za zadanie dostarczać naukowe obserwacje.

Aktualnie, na orbicie Marsa są cztery inne aktywne sondy kosmiczne. Mangalyaan dołączyła do amerykańskiej Maven, Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter i europejskiej Mars Express.

Premier Indii Narendra Modi, obecny w centrum dowodzenia w Bangalur, oświadczył: "Indie zdołały dotrzeć do Marsa. Gratuluję Wam wszystkim, całemu krajowi. Dziś piszemy historię" - czytamy w gazeta.pl. Sukces jest tym większy, że jeszcze nigdy taka misja nie powiodła się za pierwszym razem.

Tym samym, Indie dołączyły do ekskluzywnego klubu zdobywców Marsa. Stanęły w jednym szeregu z USA, byłym Związkiem Radzieckim i Europą. Na 51 podjętych takich prób, powiodło się tylko 21.

Czytaj także:

Hinduska sonda w drodze na Marsa.


Maven leci na Marsa.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.