Facebook Google+ Twitter

Indyjski Kongres Narodowy wygrał wybory w Indiach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-17 17:19

Znany jest już podział mandatów w indyjskim parlamencie, wybranym w zakończonych w środę wyborach powszechnych. Zwycięstwo odniosła koalicja pod przewodnictwem Indyjskiego Kongresu Narodowego, która zdobyła 261 mandatów w liczącej 545 miejsc izbie niższej parlamentu.

Indyjski Kongres Narodowy zdobył samodzielnie 205 mandatów. Jest to najlepszy wynik wyborczy tej partii od roku 1991. Mimo zwycięstwa koalicja, której przewodzi IKN, nie osiągnęła bezwzględnej większości, do której brakuje kilkunastu deputowanych.

Komentatorzy uważają, że mimo to zwycięskiej partii uda się znaleźć wsparcie wśród niezależnych deputowanych oraz reprezentantów mniejszych partii. Oznacza to, że Kongres będzie w stanie stworzyć w krótkim czasie stabilny gabinet.

Na drugim miejscu znalazła się koalicja, której przewodzi opozycyjna Indyjska Partia Ludowa. Koalicja ta zdobyła 157 mandatów, znacznie poniżej oczekiwań i prognoz. Samodzielnie Partia Ludowa musiała się zadowolić 116 mandatami, co oznacza utratę 22 miejsc w parlamencie. Równie zły wynik odnotowali indyjscy komuniści, którzy utracili jedną trzecią miejsc w parlamencie.

Komentatorzy podkreślają, iż wyborcy odrzucili zarówno radykalizm nacjonalistyczno-fundamentalistyczny, jak i lewicowo-populistyczny. Eksperci są zdania, że na sukces Partii Kongresowej duży wpływ miał elektorat mniejszości narodowych i religijnych, które obawiały się nacjonalizmu i fundamentalizmu reprezentowanego przez Partię Ludową. Wyborcy opowiedzieli się za politycznym umiarkowaniem, zrównoważonym rozwojem, świeckim i otwartym państwem.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.