Facebook Google+ Twitter

Indyjskie MSZ zaniepokojony losem wysiedlonych Sikhów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-03 13:37

Indyjski resort spraw zagranicznych oraz miejscowe media niepokoją się losem kilkuset członków wspólnoty Sikhów, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swych domów na terenie obszarów plemiennych w Pakistanie. Ludzie ci jako niemuzułmanie byli zmuszani do płacenia specjalnego podatku pobieranego od niewiernych.

W przypadku nieopłacenia takiego podatku ich nieruchomości były przejmowane przez fundamentalistów islamskich, a oni sami zmuszani do opuszczenia miejsc, w których mieszkali od dziesięcioleci. Los ten spotkał blisko 600 Sikhów, którzy wraz z rodzinami musieli uciekać z rejonu Orakzai, położonego przy granicy pakistańsko-afgańskiej. Ich nieruchomości zostały przejęte przez talibów i splądrowane.

O podobnych przypadkach informowali członkowie wspólnoty chrześcijańskiej, którzy na podobnej zasadzie utracili swą własność w Dolinie Swat.

Specjalny list w obronie chrześcijan, a także innych mniejszości traktowanych w podobny sposób, ogłosił kilka dni temu katolicki Episkopat Pakistanu. W obronie Sikhów wystąpiły również władze indyjskie składając w Islamabadzie ostry protest. Został on odrzucony przez pakistański rząd, który podkreślił, że Sikhowie, o których mowa,są obywatelami Pakistanu i Delhi nie powinno się mieszać w wewnętrzne sprawy tego kraju.

Pobieranie podatku od niewiernych umożliwiło talibom porozumienie, na mocy którego władze zgodziły się na wprowadzenie na dużych obszarach północno-zachodniego Pakistanu prawa islamskiego.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.