Facebook Google+ Twitter

Indyjskie okręty mają strzec japońskich statków przed piratami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-29 10:20

Indie i Japonia podpisują porozumienie o współpracy obronnej. W myśl porozumienia oba kraje będą wspólnie zwalczać piractwo na wodach Oceanu Indyjskiego.

Porozumienie w sferze obronności otwiera możliwości wspólnych działań obu krajów na Oceanie Indyjskim w celu ochrony szlaków wodnych na tym akwenie. Przez Ocean Indyjski prowadzą drogi wodne z Azji południowo-wschodniej i południowej do Zatoki Perskiej oraz do Europy. Mają one istotne znaczenie dla rozwijających się dynamicznie gospodarek regionu azjatyckiego. Impulsem do podpisania indyjsko-japońskiego porozumienia było rosnące zagrożenie piractwem oraz aktami terrorystycznymi na Oceanie Indyjskim.

Jednocześnie podczas wizyty japońskiego premiera w New Delhi nie dojdzie prawdopodobnie do podpisania porozumienia o współpracy w sferze cywilnego wykorzystania energii jądrowej. Tokio uzależnia takie porozumienie z New Delhi od podpisania przez Indie umowy o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej. Indie nie chcą podpisać tego traktatu uważając, że dyskryminuje ono państwa nie będące mocarstwami jądrowymi. Do tej pory Indie podpisały porozumienia o współpracy nuklearnej między innymi z USA, Rosją, Francją, a także kilkoma krajami eksportującymi materiały rozszczepialne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.