Facebook Google+ Twitter

"Indywidualne i grupowe szkolenie psów"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-02-14 22:26

„Indywidualne i grupowe szkolenie psów” zawiera przejrzysty opis wszystkich elementów niezbędnych do wyuczenia psa w takim stopniu, by stał się posłuszny, użyteczny i bezpieczny dla otoczenia.

 / Fot. okładkaCzy istnieje możliwość przygotowania go do takiej roli, jaka zostanie mu wyznaczona przez człowieka? Oczywiście tak, bowiem jest on zwierzęciem o silnym instynkcie społecznym, dlatego z łatwością adaptuje się w rodzinie ludzkiej, którą traktuje jako własną sforę (stado). Kiedy żył w przeszłości w stanie dzikim, musiał akceptować warunki określone przez przywódcę stada. Takie postępowanie każdego członka psiej społeczności gwarantowało mu dalszą egzystencję, co miało zasadniczy wpływ na przetrwanie gatunku.

Teraz nasz czworonóg żyje w zmienionych warunkach, lecz pozostał zwierzęciem drapieżnym - zmiana środowiska nie wpłynęła na wygaśnięcie jego pierwotnych instynktów. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest on nadal drapieżnikiem, potrafi schwytać i zabić ofiarę. Nie należy mieć do niego o to pretensji, ponieważ instynkt ten zachował do chwili obecnej i nie sądzimy, by w najbliższej przyszłości go zatracił. „Ucywilizowanie” psa nie miało nigdy na celu eliminacji jego naturalnych instynktów, lecz wytłumienie ich w takim stopniu, by mógł żyć z człowiekiem na zasadzie pewnego partnerstwa. Lubi on służyć dwunożnemu ssakowi, pod warunkiem, że będzie dobrze i sprawiedliwie traktowany, przez co stanie się pełnoprawnym członkiem „stada”.

Podstawowym celem szkolenia psa jest ukształtowanie jego psychiki w takim kierunku, by uznał przywództwo człowieka i w pełni zaakceptował ludzkie normy współżycia społecznego, zaś dopiero w dalszej kolejności ma być on pomocny w określonych sytuacjach życiowych. Jeżeli zostanie podporządkowany opiekunowi, możemy wykorzystać jego naturalne predyspozycje w konkretnych przypadkach dzięki przeprowadzeniu z nim szkolenia użytkowego. Należy wiedzieć, że edukacji kierunkowej można poddać tylko wybrane rasy, dlatego w pierwszym rozdziale książki autorzy przestawiają ich charakterystyki, co pozwoli Państwu na dokonanie trafnego wyboru oraz właściwej kwalifikacji pod względem użytkowym.

Książka ta składa się z dwóch części - pierwsza poświęcona jest szkoleniu indywidualnemu, druga grupowemu. Daliśmy w ten sposób każdemu posiadaczowi psa możliwość wyboru. Jeżeli ktoś czuje się na siłach, może ułożyć własnego pupila samodzielnie. Natomiast ci, którzy nie potrafią zrobić tego sami, mogą skorzystać ze szkolenia grupowego, równie efektywnego, co indywidualne.

Szczegóły
* Rodzaj literatury: Literatura popularnonaukowa
* Wydawca: Novae Res, Gdynia 2008
* Wydanie: Pierwsze
* Liczba stron: 250
* ISBN: 978-83-61194-56-9
* Nośnik: PDF

Nadesłała: Anna Michałek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.