Facebook Google+ Twitter

Indywidualność - czy naprawdę istnieje?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-24 10:21
  • Creative Commons

Mass media przejęły kontrolę nad umysłami części społeczeństwa. Czy na świecie jest jeszcze miejsce dla indywidualności?

 / Fot. Copyright 2009 by SpreePiXZaczęto podążać za modą, upodabniać się do kreowanych w mediach wizerunków. Niektórzy wolą nie odstępować od trendów, bo nie chcą być gorsi. Jednak termin "inny", idący własną drogą, wcale nie przypisuje nam miana drugorzędności. Powinna być doceniana oryginalność reprezentowana np. ubiorem czy stylem życia. Oczywiście wszystko w ramach rozsądku, ponieważ przesadyzm nie jest ciekawą, ani też dobrą alternatywą.

Część osób powiedziałaby, że są świadome siebie, swoich mocnych i słabych stron, potrzeb i pragnień czy planów. Mają z góry ustalone priorytety, według których starają się żyć i wszystko im chcą podporządkować. Świat wokoło nie stanowi wtedy żadnej bariery, ponieważ liczy się dotarcie do wcześniej obranego celu. Takie zachowanie można obserwować u coraz to mniejszej części społeczeństwa, która nie ma ukierunkowanego poglądu, jest ogólnikowa - zupełnie jak bezkształtna masa. Trudno jest wtedy jednoznacznie określić, jakie jest "moje prawdziwe ja" i "czego oczekuję od siebie i życia". W wielu przypadkach, taką dezorientację powodują ograniczenia podyktowane przez politykę w kraju, brak możliwości finansowych, etc. Pojawiają się jednostki bojące się wyrażać swoje zdanie, obawiając się reakcji otoczenia.

Z czym to się wiąże? Z okłamywaniem samego siebie. Staramy się w ten sposób wmówić sobie zachowania, nie odbiegające od większości, dzięki którym wtopimy się w tłum. W ten sposób powstaje bariera, mur, hamujący nas - ludzi. Zabiera nam naszą wolność, indywidualność i oryginalność. Za wszelką cenę pragniemy być zgodni ze zbiorowością, ponieważ wszelka odmienność traktowana jest jako swoiste dziwactwo.

Umysł ludzki jest bardzo trudny do rozszyfrowania. Cywilizacja wciąż się rozwija, rozrasta w zatrważającym tempie. Dlaczego w takim razie, my, zamiast iść do przodu, stoimy w miejscu bądź się cofamy? Należy zmagać się ze swoimi słabościami, a nie omijać je szerokim łukiem. Wielokrotnie idziemy na łatwiznę, korzystamy z kół ratunkowych rzucanych przez tych, którzy mają nad nami władzę i kontrolę. Poddajemy się, nie walczymy i zostawiamy to na później z myślą, że może zrobi się samo. Nie powinno się ignorować swoich uczuć, idei. Nikt przecież nie jest taki sam - tylko każdy jest inny. Kiedy znajdujemy się w łonie matki, nie jesteśmy niczego świadomi. Jest nam dobrze, beztrosko. Kiedy dorastamy, rozwijamy się i poznajemy świat, przekonujemy się, że nie można patrzeć jedynie przez różowe okulary, że nikt za nas egzystować nie będzie. Należy wziąć się w garść i pokazać, że się potrafi być sobą, nie wyimaginowaną lalką, którą ktoś kieruje, pociągając za odpowiednie sznureczki.

A Ty, czy uważasz się za osobę żyjącą według własnych zasad, indywidualnie i zgodnie z tym, co podpowiada sumienie? A może ulegasz presji otoczenia, bo tak jest Ci łatwiej i wygodniej?

Katarzyna Michalak
Epuls.pl

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

@@@@@
  • @@@@@
  • 24.10.2011 11:32

Taaaa, prawda... zanim weźmiesz się w garść umyj łapy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.