Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17450 miejsce

InFidelis przedstawia "Projekt Kolberg"

W sprzedaży jest album "Projekt Kolberg" duetu InFidelis.

 / Fot. W sferze tak ulotnej i dającej możliwość różnorodnych interpretacji jak kultura ludowa nic nie jest stałe, oczywiste ani dosłowne. Nawet to, co stanowi jej fundament. Duet InFidelis i para filmowców potraktowali monumentalną dokumentację folkloru ziem polskich, zebraną w XIX w. przez Oskara Kolberga jako punkt wyjścia do artystycznych poszukiwań.
Projekt.Kolberg to dzieło interdyscyplinarne jak zainteresowania samego badacza, który udokumentował nie tylko muzykę polskiej wsi, ale całą jej kulturę: obrzędy, stroje, sztukę. Jego dzieło „Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce” liczy 33 tomy wydane za życia i drugie tyle pozostawione w notatkach.

„Etnogramy” to niezwykła ścieżka dźwiękowa, w której tradycyjne melodie grane są na polskich ludowych instrumentach, ale w wersjach, o których nie śniło się naszym etnografom. Towarzyszący muzyce film „Kolekcjoner” zrealizowany bardzo plastyczną techniką animacji poklatkowej, jest impresją na temat poszukiwań etnografa. W symboliczny sposób opowiada o jego wędrówkach po polskich dróżkach, pieśniach i obrzędach. Spośród tysięcy zwyczajów, opisanych przez Kolberga, „Kolekcjoner” wybiera tylko kilka.

Efektem jest, zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, niezwykły dwupłytowy album. Na DVD znalazła się filmowa etiuda „Kolekcjoner” Kamili i Mirka Sosnowskich. CD wypełniły „Etnogramy” - wariacje na temat melodii z Kolbergowskiego sztambucha zaaranżowane przez duet InFidelis na sukę biłgorajską i fidel płocką. Tytuły utworów nawiązują do nazw tradycyjnych tańców ludowych (np. krzesany, chodzony, goniony).
PROJEKT.KOLBERG pokazuje, że sztuka jest ciągłym szukaniem, nieskończoną interpretacją - tak jak nieskończonym szukaniem i zbieraniem było życie Oskara Kolberga.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.