Facebook Google+ Twitter

InFidelis zaprasza do "Bujanego"

Pierwszy teledysk w historii warszawskiego duetu InFidelis.

 / Fot. materiały prasoweHelena Matuszewska i Marta Sołek z InFidelis tak opowiadały portalowi FYH! o koncepcji albumu "Projekt.Kolberg", z którego pochodzi utwór "Bujany":

"Etnogramy to historia życia opowiedziana przez dwa niezwykłe instrumenty - sukę biłgorajską i fidel płocką. Melodie ludowe ożywają ocalone od zapomnienia w nietradycyjnych aranżacjach. Każdy utwór to osobna opowieść, w której powtarzają się zapętlane w looperze motywy. Dzień przeplata się tu z nocą, radość ze smutkiem i pogodną melancholią, tęsknota ze spełnieniem".

Utwór "Bujany" to historia o dorosłości:

"Akceptujesz siebie takiego, jakim jesteś. Odnajdujesz radość i spokój ducha. Dni płyną leniwie i szczęśliwie. Wszystko ma swój czas i miejsce. Twoje życie łagodnie i jednostajnie buja się w rytm melodii. Co jakiś czas świat dookoła przypomina Ci o Twoich korzeniach. Pragniesz je odnaleźć."

Projekt.Kolberg to dzieło interdyscyplinarne jak zainteresowania samego badacza, który udokumentował nie tylko muzykę polskiej wsi, ale całą jej kulturę: obrzędy, stroje, sztukę. Jego dzieło „Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce” liczy 33 tomy wydane za życia i drugie tyle pozostawione w notatkach. „Etnogramy” to niezwykła ścieżka dźwiękowa, w której tradycyjne melodie grane są na polskich ludowych instrumentach, ale w wersjach, o których nie śniło się naszym etnografom. Towarzyszący muzyce film „Kolekcjoner” zrealizowany bardzo plastyczną techniką animacji poklatkowej, jest impresją na temat poszukiwań etnografa. W symboliczny sposób opowiada o jego wędrówkach po polskich dróżkach, pieśniach i obrzędach. Spośród tysięcy zwyczajów, opisanych przez Kolberga, „Kolekcjoner” wybiera tylko kilka.Foto: Bartek Muracki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.