Facebook Google+ Twitter

Inflacja i podwyżki zmorą Brytyjczyków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-06 08:02

W Wielkiej Brytanii inflacja przekroczyła już ponad dwukrotnie pułap dwóch procent zakładany przez rząd. Mimo to Bank Anglii nie podniósł w tym tygodniu stopy oprocentowania kredytów, gdyż znalazł się między młotem a kowadłem.

Według indeksu cen prowadzonego przez radio i telewizję BBC, najbardziej dotkliwy jest wzrost cen żywności i artykułów gospodarstwa domowego. Od początku roku ceny w brytyjskich supermarketach podskoczyły średnio o ponad 8 procent, czyli 4-krotnie przebiły pułap inflacji zakładany przez rząd. Najbardziej zdrożały mięso i ryby, w tym na przykład szynka i kurczaki o ponad 40 procent.

Podrożały praktycznie wszystkie kategorie artykułów żywnościowych i pierwszej potrzeby z wyjątkiem gotowych posiłków, nabiału i odżywek dla niemowląt.

Bank Anglii traktował zawsze walkę z inflacją jako swój priorytet - i normalnie zareagowałby na taki skok cen podniesieniem stóp procentowych. Ale w Wielkiej Brytanii jednocześnie występują trudności w zdobyciu kredytów i szybki spadek cen nieruchomości. I to dlatego Komisja Polityki Pieniężnej Banku Anglii nie zmieniła stopy procentowej.

Członkowie komisji nie komentują publicznie swoich decyzji, ale nie wykluczone, że podzielają opinię brytyjskiego ministra finansów, Alistaira Darlinga, który kilka dni temu prognozował najgorszy kryzys gospodarczy od czasu wojny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Takie są skutki kapitalizmu spekulacyjnego. Nadmierne uzależnienie gospodarki od rynków finansowych okazało się zgubne. Nagle tak świetnie prosperująca gospodarka brytyjska znalazła się w poważnym kryzysie. To wszystko jest skutek braku nadzoru rynków finansowych ze strony państwa. Wiara w to ,że instytucje rynkowe nadzorujące działanie rynków finansowych zrobią to lepiej od państwa okazała się po raz kolejny złudna. Kryzys gospodarczy w Wielkiej Brytanii wynika wyłącznie z tego że największe instytucje finansowe prześcigały się między sobą w prowadzeniu spekulacji finansowej. Ta nadmuchana bańka mydlana musiała w końcu pęknąć i ten proces właśnie się rozpoczął.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.