Facebook Google+ Twitter

Inflacja rośnie. Jak uchronić swoje oszczędności?

Gwałtowny wzrost cen, malejąca siła nabywcza pieniędzy, niskie odsetki od lokat. Tegoroczna inflacja wymknęła się spod kontroli, konsekwentnie rujnując światową gospodarkę. W24 pomogą ci jednak zapanować nad stanem twojego portfela w 2011 roku.

Upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers stanowi symbol kryzysu finansowego 2007–2010 / Fot. David Shankbone,GNU 1.2,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Lehman_Brothers_Times_Square_by_David_Shankbone.jpg&filetimestamp=2007081404342Ceny żywności oraz paliwa gwałtownie poszły do góry. Nadchodząca inflacja maluje nie najlepsze perspektywy rozwoju ekonomicznego. Trudności finansowe dotkną najbardziej klasę niższą i średnią. Wydawać by się mogło, że regres jest nieunikniony. Niemniej jednak są sposoby na uniknięcie strat.

Inwestuj w nieruchomości

W ostatnich miesiącach obserwujemy ostrożny wzrost cen polskich nieruchomości. Mimo że kryzys mamy już za sobą, przyrost nie ma stałej częstotliwości i wciąż jest względnie niski. - W perspektywie roku przeciętna cena mieszkań w największych miastach powinna wzrosnąć tylko o 0,7 proc. - prognozuje dla Forsal.pl Bartosz Turek, specjalista z Home Broker. Zdaniem wielu analityków, obecna sytuacja na rynku jest idealnym czasem dla inwestorów. Niskie ceny atrakcyjnych apartamentów mogą być szansą na przyzwoite wzbogacenie się w bliskiej przyszłości. Za kilka lat nieruchomości zaczną drożeć, zapewniając ich właścicielom satysfakcjonujący zysk.

Wykres indeksu giełdowego Dow Jones Industrial Average w okresie styczeń 2006 – listopad 2008 / Fot. K.Boroshko,CC 3.0,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Finance-dowjones-chart1.jpg&filetimestamp=20081203120251Fundusze inwestycyjne

Ostatnich 5 lat przyniosło spółkom oferującym "agresywne" programy inwestycyjne,średnio 28 proc. zarobku, co w skali rocznej daje 5,6 proc. zysku. Niemniej jednak nie jest to najlepszy sposób na pokonanie inflacji. Kupno jednostki funduszy akcyjnych wymaga wpłaty wejściowej, która może wynosić nawet 5,5 proc. Jak widzimy, "na czysto" nasz zysk wynosi zaledwie 0,1 proc. Mizernie! Najbardziej bezpieczne będą fundusze rynku pieniężnego. Te programy zapewniają możliwość wycofania pieniędzy bez utraty odsetek.

Czytaj też: Rynek OFE w 2010 roku - analiza sytuacji i prognozy na przyszłość

Lokaty bankowe

W tym roku depozyty bankowe nie będą najlepszym sposobem ani na wzbogacenie się, ani na uchronienie swoich oszczędności przed drastyczną inflacją. W ubiegłym roku klienci banków ponieśli stratę średnio 0,41 proc. W tym roku nie będzie lepiej. - Obecna inflacja wymaga wyższego oprocentowania (powyżej 5,3 proc.). Tylko interwencja bankowców uchroni depozyty przed spadkiem wartości - uważa Michał Sadrak z Open Finance.

Złotówka będzie rosnąć

Odwieczny mit mówiący o stabilności zagranicznej waluty (szczególnie euro i dolara) jest nieaktualny. W roku 2011 najstabilniej sytuacja wygląda z lokatami w walucie narodowej, tzn. w złotym. - Wartość złotówki powoli wzrasta. Waluta narodowa uzyskuje stabilną pozycję i staje się coraz bardzie odporna na skoki rynkowe. Radzimy trzymać swoje oszczędności w złotówkach - komentują specjaliści Finbiz.pl.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

mohe
  • mohe
  • 22.04.2011 17:19

tylko i wylacznie przez dobre mocne inwestycji, jeszcze mozna zarobic np na lokatach z getin z dzienna kapitalizacja, pozniej bedzie juz troche trudniej

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciek
  • Maciek
  • 21.04.2011 20:04

Coś mi tutaj nie pasuje. Autor artykułu pisze:
"Trudności finansowe dotkną najbardziej klasę niższą i średnią. Wydawać by się mogło, że regres jest nieunikniony. Niemniej jednak są sposoby na uniknięcie strat."

Czy zdaniem autora stać klasę niższą a więc otrzymujących marne wynagrodzenie na inwestycję w nieruchomości ? Wątpię w to bardzo.
Poza tym jeżeli chodzi o fundusze wcale nie trzeba płacić "wpłaty wejściowej" jak dowiadujemy się z artukułu. Wystarczy nabywać jednostki poprzez SFI w mBanku. Jest tam dostępna duża ilość funduszy bez dodatkowych opłat a opłata za zarządzanie jest wliczona w wartość jednostki.
Wniosek ?
Drogi autorze zanim napiszesz artykuł zasięgnij sprawdzonych informacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.