Facebook Google+ Twitter

Infotainment rządzi, czyli schyłek ery informacji

Ubiegłe stulecie nazywane było wiekiem wynalazków, które wprowadziły nas w XXI wiek, już dziś nazywany erą informacji. Zacieranie się granicy między informacją a rozrywką może jednak zakończyć wiek informacji już w pierwszej jego dekadzie.

Słynne słuchowisko radiowe Orsona Wellesa "Wojna Światów" z roku 1938, będące perfekcyjną adaptacją dzieła H. G. Wellsa pod tym samym tytułem, okazało się na tyle realistyczne, że spowodowało powszechną panikę wśród słuchaczy. Zdano sobie wówczas sprawę z siły oddziaływania mass mediów na społeczeństwo. Zrozumiano, jak cienka jest granica między informacją a rozrywką przekazywaną w mediach. Mimo tego, po kilkudziesięciu latach od emisji "Wojny światów" powoli zapominamy o dawnych doświadczeniach i płynących z nich wnioskach.

Współczesne media w walce o zainteresowanie znudzonego codziennością audytorium, rezygnują powoli z tradycyjnych form przekazu informacji na rzecz infotainmentu - formy, w której celowo zaciera się granicę między informacją a rozrywką. Cieszące się zainteresowaniem czytelników tabloidy zajmują mocne miejsce na rynku prasowym i wprawdzie nie wypierają klasycznych dzienników oraz prasy opiniotwórczej, jednak mimo to mają stałych czytelników świadomie wybierających tę właśnie formę dostępu do informacji. Jeszcze bardziej niepokojącą tendencję widać w mediach elektronicznych, zwłaszcza w telewizji. Wydawcy nie rezygnują jeszcze z emisji tradycyjnych wiadomości, jednak coraz częściej uzupełniają je rozrywkowymi suplementami. Mamy więc "Fakty po faktach", "Uwagę", wszelkiego rodzaju "wizjery" i "kuriery", plus całe kanały informacyjne, w których dominuje infotainment, przeplatany tylko tradycyjną informacją. Jeszcze głębiej w rozrywkową formę wchodzą wszystkie programy pseudo dokumentalne, prezentujące rzeczywiste interwencje różnych służb. W rzeczywistości przypominają bardziej tani serial sensacyjny niż dokument, jednak zyskują szeroką rzeszę fanów.

Trudno dziwić się, że do gustów widowni dostosowuje się także przemysł rozrywkowy, który coraz chętniej wykorzystuje formy informacyjne. W ten sposób powstał szereg seriali sensacyjnych, stylizowanych na dokument. Co gorsze, wielu widzów tak je właśnie odbiera. Dezorientację potęguje dodatkowo zatrudnienie prawdziwych funkcjonariuszy jako aktorów odtwarzających główne role. Powstaje więc problem podobny do tego z czasów emisji "Wojny światów". Nie ma jeszcze paniki, ale jest dezorientacja i fałszowanie rzeczywistości zbyt mocno kreowanej w dzisiejszych czasach przez media.

Najwyższy czas (i zarazem ostatni dzwonek) na to, by opamiętać się i przestać przedkładać oglądalność ponad dobro publiczne. Tego, że media są naszymi oczami na świat zmienić się już raczej nie da. Warto więc bardziej zwracać uwagę na to jak i kiedy oddziałuje się na społeczeństwo poprzez formy masowego przekazu. Włączając dziś telewizję trudno ocenić, czy to, co aktualnie jest na antenie to rozrywka czy fakty. Treść i forma przekazu dawno już przestały określać jego cel. Obecnie jedynie godzina emisji podpowiada nam, czy oglądamy program informacyjny, czy rozrywkowy. Jeśli media nadal będą doskonalić swój infotainment, przyjdzie czas, w którym do powtórzenia chaosu znanego z czasów emisji "Wojny światów" wystarczy solidna zmiana ramówki, do końca dezorientująca widzów w tym co oglądają - fikcję, czy rzeczywistość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

poszukiwacz info
  • poszukiwacz info
  • 04.06.2012 20:43

http://www.miesiecznik.znak.com.pl/jagodzinski561.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

W zle "okienko czasowe" sie wstrzelilem i jakos tak krotko wisialo, malo odslon mialo wiec i nie bylo komentowane. A szkoda. Moze tekst zbyt trudny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Boją się Ciebie i nie dyskutują :)
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja sie juz balem, ze cos z tym tekstem jest nie tak jak trzeba, bo troche odslon mial a zadnych reakcji :)

Slicznie dziekuje za mile slowa wszystkim komentujacym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Michal: Wplywu mediow na spoleczenstwo nie zmienimy, dlatego tez trzeba uwazac jak i jaki sie ten wplyw wywiera.

Katarzyna: CSI to jeszcze na szczescie wygladaja na serialowa fikcje ale takie W11 przez wielu ludzi jest uwazane jako fabularyzowany dokument (w najlepszym wypadku) a jeszcze wiecej ludzi mysli, ze sceny sa krecone w zywym swiecie a nie w wyrezyserowanym. A to staje sie niestety niebezpieczne, bo w rzeczywistosci to jest krecone na normalnym, zamknietym planie filmowym i jest pelna fikcja zgodna z wymyslonym scenariuszem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.10.2009 16:28

Najzabawniej jest, gdy w serialach typu CSI (co ciekawe, wiele osób może odbierać to jako rzeczywistość) funkcjonariusze w cudowny sposób mnożą piksele na zdjęciach, bądź odkrywają przestępcę przy pomocy niesamowitej bazy odcisków palców :P
Artykuł +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artukuł. Traktuje o bardzo poważnym problemie. Myślę jednak, że pewnych procesów nie uda się odwrócić i ludzie nie przestaną wierzyć mediom i coraz bardziej postrzegać będą świat przez ich pryzmat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.