Facebook Google+ Twitter

Ingres abp. Henryka Hosera

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-28 07:22

Dziś odbędzie się uroczysty ingres arcybiskupa Henryka Hosera do katedry warszawsko-praskiej.

Msza koncelebrowana w bazylice katedralnej Świętych Michała i Floriana rozpocznie się o godzinie 10.
Nominacja arcybiskupa Hosera na metropolitę warszawsko-praskiego została ogłoszona 24 maja. Jego poprzednik na tym stanowisku, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, został mianowany metropolitą gdańskim.

Arcybiskup Henryk Hoser jest od 34 lat kapłanem, należy do Zgromadzenia Księży Pallotynów. Przez 21 lat pracował w Rwandzie w Afryce, będąc misjonarzem, lekarzem, animatorem duszpasterstwa rodzinnego, następnie pełniąc funkcję dyrektora ośrodka medyczno-socjalnego oraz eksperta w zakresie rodziny i rozwoju. W czasie wojny domowej między plemionami Tutsi i Hutu w 1994 roku Henryk Hoser był wizytatorem apostolskim z pełnymi prawami nuncjusza.

Po 1996 roku ksiądz Hoser był przełożonym Księży Pallotynów we Francji i w Belgii. Pracował duszpastersko w strukturach Wspólnoty Europejskiej. Od 2005 roku pełnił funkcję sekretarza watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

Sakrę biskupią przyjął 19 marca 2005 roku. Jest pierwszym polskim pallotynem, który został podniesiony do godności arcybiskupa.

Henryk Hoser urodził się 27 listopada 1942 roku. Ukończył studia lekarskie na Akademii Medycznej w Warszawie. Już jako lekarz wstąpił do zakonu pallotynów. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 roku, a w sierpniu wyjechał z Polski, aby przygotować się do pracy misyjnej w Afryce. Rok później rozpoczął pracę misyjną w Rwandzie.

W 1978 roku ksiądz Hoser założył w stolicy kraju Kigali, ośrodek lekarsko-społeczny, którym kierował 17 lat. Stworzył też centrum formacji rodzinnej. Przez kilka lat był sekretarzem komisji tamtejszego episkopatu do spraw zdrowia a także komisji do spraw rodziny. Stał też na czele Stowarzyszenia Ośrodków Lekarskich w Kigali i kierował ośrodkiem monitoringu epidemiologicznego AIDS. W latach 1981-1988 pełnił urząd Przełożonego Delegatury Rwandyjskiej, zaś od 1988 do 1991 roku - Superiora Regii Rwandyjskiej.
Papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem, Sekretarzem Kongregacji do spraw Ewangelizacji Narodów oraz Przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych, 22 stycznia 2005 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.