Facebook Google+ Twitter

Inicjatywa Antynuklearna: Atom nie przejdzie!

Przeciwnicy budowy elektrowni atomowych manifestowali 24 kwietnia w Warszawie. O godzinie 14 wyruszyli z placu Zamkowym w Warszawie. Pochód przeszedł Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem. Była to już druga demonstracja Inicjatywy Antynuklearnej w Warszawie, a kolejne organizatorzy już zapowiadają.

1 z 6 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Ostatnie przygotowania przed rozpoczęciem demonstracji. Fot. R. Grzeszczyk
Ostatnie przygotowania przed rozpoczęciem demonstracji. Fot. R. Grzeszczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

więcej zdjęć: http://picasaweb.google.pl/robertgrzeszczyk/DenonstracjaPrzeciwkoBudowieElektrowniAtomowejWPolsce?feat=directlink

Komentarz został ukrytyrozwiń

Strach ma wielkie oczy, a prawda o energii atomowej jest mało znana. Przykład, Czarnobyl. Jeśli nie takie źródło energii, to jakie? Inna sprawa, za ile lat. O metodzie "zrób to sam" nie może być mowy. Tymczasem plany i realizacja są na dobrej drodze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, na pewno IAN bierze pieniądze od kogoś. Przecież nawet ich ulotki i broszurki są kserowane. Wszystko, łącznie z bannerami robione metodą "zrób to sam". A brakami prądu to już za komuny lobbyści atomowi straszyli. Tymczasem EJ Żarnowiec miała produkować 1-2% mocy (a jej głównym celem była produkcja plutonu do bomb). Żarnobyla nie wybudowali (zresztą po wejściu do UE zostałaby zamknięta jak reaktory konstrukcji radzieckiej w NRD) I co? Miało już w latach 90-tych prądu nie być. A niedawno Gazeta Wyborcza pisała, że zużycie prądu spadło do 23 000MW (zainstalowane w Polsce 36 000MW). Kto chce, żeby zużywać więcej prądu? Chyba monopolista energetyczny, któremu zależy na jak największej sprzedaży. W Polsce na samym przesyle tracimy 10% (Niemcy 5%). Samo zmniejszenie strat do poziomu niemieckiego to oszczędność 1800MW czyli moc 2 reaktorów. Remont i modernizacja transformatorów i linii przesyłowych kosztowałoby o wiele mniej niż budowa EJ, a na dodatek dałoby to pracę Polakom a nie Francuzom. Odpadłaby też konieczność kosztownego składowania odpadów radioaktywnych.
Ale zaraz zaraz? Po co remontować sieć przesyłową? Przecież uzależnieni od prądu z gniazdka ludzie płacą za straty przesyłowe!
Lepiej wybudować kolejną elektrownię czytaj: dolać wodę do dziurawego wiadra.
Podejrzewam też, że gdyby pójść dalej i zwiekszyć wydajność sektora energetycznego (w tej chwili razem ze stratami przesyłowymi pochłania 30% mocy) i ogólną nadmierną energochłonność polskiej gospodarki (3-4 razy wyższą niż innych krajów w Europie) to można by i nawet parę węglówek wyłączyć.
Odpowiedzcie sobie szczerze: czy naprawdę chcesz EJ w swojej okolicy? Czy chcesz mieć przy domu składowisko odpadów radioaktywnych i pić wodę z jego okolicy? Czy chcesz, aby Twoje dzieci przebywały w pobliżu transportu substancji promieniotwórczych (a od zeszłego roku rozporządzenie Rady Ministrów takie transporty utajnia)?
Czy moralne jest zostawianie po sobie śmiertelnie niebezpiecznych odpadów? Czy zakładasz, że konsumpcja dóbr i energii ma rosnąć w nieskończoność?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antoni, brak prądu może dotknąć każdego, a ta zima pokazała, że nie tylko fizyczny jej brak oznacz niedobór w domach. Również złe siesi przesyłowe i złe koncepcje działania w czasie kataklizmów. Jak wspomniałem kiedyś Hiszpanie właśnie wygaszają elektrownie atomowe, gdzyż w ciągu ostatnich 10 lat siłownie wiatrowe dają im do 50% potrzebnej energii. Antoni wejdź na stronę o siłowniach wietrowych (http://www.elektrownie-wiatrowe.org.pl/o_nas.htm) lub na stronę IAN (http://www.ian.org.pl/);
Rzeczywiście nie było tłumów, petard, łańcuchów etc, czyli demonstracja wyglądała zupełnie inaczej niż się przyzwyczailiśmy; ale z relacji uczestnikówubiegłorocznych wynika, że frekwencja się nieznacznie zwiększyła; liczba 30 jest kilkakrotnie zaniżona. Proszę pomóc w przyszłym roku.
Panie Wiesławie, nie wiem co Panu pasuje; demonstracji wrażali swoje zdanie w określonym temacie; może się Pan zapyta Premiera jakie środki przeznaczyło Państwo na samą propagandę idei budowy elektrowni atomowych i cele z tym związane (ok. 40 milionów); gdyby te pieniądze przekazać na pomoc dla chcących inwestować w wiatr, geotermie i małe elektrownie wodne byłoby mielibyśmy coś trwałego w kraju; gdyby IAN otrzymał choć część tej kwoty w celu zaprezentowania publicznie innego stanowiska niż oficjalne lub przedstawiane w spotach reklamowych (czytaj: artykułach prasowych) to i ludzi byłoby więcej na manifestacji;
Proszę nie mylić ruchu antyatomowego z organizacjami ekologicznymi lub jak Pan Wiesław słusznie zauważył pseudoekoligicznymi, które bardzo dobrze współpracują z rządem (rządami) i rzeczywiście czerpią garściami z tej współpracy: oficjalnie i nieoficjalnie;

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z zasady to są ludzie co im nigdy nic nie pasuje tak też jest z organizacjami pseudo ekologicznymi protesty organizują tylko dla zysku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

na Twoich zdjęciach wygląda, jakby było ich maksymalnie 30 osób
naprawdę tak było?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.04.2010 19:00

Robercie, ciekawy jestem reakcji przeciwników budowy elektrowni jądrowych, gdyby dla przykładu im na miesiąc zabrakło prądu. Powód błahy - brak mocy w istniejących elektrowniach. Daję głowę, że poglądy swoje by zmienili błyskawicznie:) Fotorelacja fajna, zawsze to jakieś wydarzenie:))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.